Receptury ziół chińskich na ból głowy spowodowany wiatrem i wilgocią

W tradycyjnej medycynie chińskiej przyczyny bólu głowy obejmują zewnętrzne czynniki chorobotwórcze i czynniki wewnętrzne. Zewnętrzne czynniki chorobotwórcze, które mogą powodować ból głowy to wiatr, zimno, wilgoć i gorąco, podczas gdy wiatr odgrywa kluczową rolę. Artykuł dotyczy chińskich ziół łagodzących ból głowy spowodowany wiatrem i wilgocią.

Gdy ból głowy jest spowodowany wiatrem i wilgocią, oprócz bólu, głowa może mieć uczucie ciężkości i blokowania, jakby była owinięta czymś wilgotnym. Ciało czuje się zmęczone i ciężkie. Klatka piersiowa ma uczucie zablokowania i ucisku. Apetyt nie jest dobry. Mocz jest mniejszy niż zwykle, a stolec może być luźny. Język jest blady, a nalot na języku jest biały i wygląda jak smalec. Charakterystyka pulsu jest płytka, cienka i miękka.

Metoda leczenia tego zespołu polega na wyganianiu wiatru, wypędzaniu wilgoci i usuwaniu zablokowania. Reprezentatywną recepturą jest Qiang Huo Sheng Shi Tang.

Receptura Qiang Huo Sheng Shi Tang zawiera Qiang Huo (6 g), Du Huo (6 g), Chuan Xiong (1,5 g), Fang Feng (3 g), Man Jing Zi (2 g), Gao Ben (3 g) i Zhi Gan Cao (3 g).

Receptura Qiang Huo Sheng Shi Tang

(Receptura Qiang Huo Sheng Shi Tang, zapisana w książce Pi Wei Lun. Pi Wei Lun, co dosłownie oznacza rozprawę o śledzionie i żołądku, została napisana przez Li Gao w XIII wieku.)

Jeśli klatka piersiowa ma uczucie zablokowania i ucisku, żołądek ma uczucie rozdęcia i zablokowania, brzuch ma uczucie rozdęcia, a stolec jest luźny, do receptury dodaje się Cang Zhu, Chen Pi i Sha Ren.

Jeśli osoba odczuwa mdłości i wymiotuje, do receptury dodaje się Ban Xia, Sheng Jiang i Zhu Ru.

Jeśli apetyt nie jest dobry i osoba je mniej niż zwykle, do receptury dodaje się Mai Ya, Shen Qu i Jiao Shan Zha.

Jeśli mocz jest mniejszy niż zwykle, do receptury dodaje się Fu Ling, Yi Yi Ren i Dan Zhu Ye.

W przypadku bólu głowy spowodowanego wilgocią lata, jeśli ciało odczuwa gorąco, ale pot jest niewielki lub prawie nie ma potu, podczas gdy osoba czuje się niespokojna i spragniona, klatka piersiowa ma uczucie zablokowania i ucisku, a osoba często chce wymiotować, do receptury dodaje się Huo Xiang, Pei Lan i He Ye.

BIBLIOGRAFIA:

1. Choroby wewnętrzne w medycynie chińskiej, red. Zhang Boli i Wu Mianhua, Wydawnictwo Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Chin, Beijing 2017.

2. Receptury medycyny chińskiej, red. Li Ji i Lian Jianwei, Wydawnictwo Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Chin, Beijing 2016.

UWAGA:

Niektóre surowce nie są dopuszczone do stosowania w UE. Wiedza zawarta w artykule opiera się na warunkach w Chinach. Rzeczywiste stosowanie surowców powinno opierać się na regulacjach UE.

opublikowano

zaktualizowano

Awatar Yike Jiang