Receptury ziół chińskich na ból głowy spowodowany ruchem Yang wątroby w górę

W tradycyjnej medycynie chińskiej przyczyny bólu głowy obejmują zewnętrzne czynniki chorobotwórcze i czynniki wewnętrzne. Ruch Yang wątroby w górę jest jednym z czynników wewnętrznych.

Długotrwałe negatywne emocje mogą sprawić, że wątroba straci funkcję odblokowywania Qi. Zastój Qi wątroby przekształca się w ogień wątroby. Ogień wątroby przesuwa się w górę i wdziera się do głowy, prowadząc do bólu głowy z uczuciem rozdęcia.

Kiedy Yin wątroby i Yin nerek są niewystarczające, wątroba nie otrzymuje odżywienia. Jest to nazywane tym, że woda nie odżywia drewna, ponieważ w teorii pięciu elementów atrybutem nerek jest woda, a atrybutem wątroby jest drewno. Z powodu niedoboru, Yin wątroby nie ogranicza Yang wątroby, a Yang wątroby przesuwa się w górę, co prowadzi do bólu i zawrotów głowy.

Kiedy ruch Yang wątroby w górę powoduje ból głowy, osoba odczuwa ból rozdęcia w głowie, szczególnie po obu stronach głowy. Osoba odczuwa również zawroty głowy, jest niespokojna i rozdrażniona. Czuje coś gorzkiego w ustach, a jego twarz jest zaczerwieniona. Może odczuwać ból w podżebrzu. Język jest czerwony, a nalot na języku jest cienki i żółty. Puls jest napięty jak struna i szybki.

Metodą leczenia tego zespołu jest uspokojenie wątroby i ujarzmienie Yang wątroby. Recepturą reprezentatywną dla tego zespołu jest Tian Ma Gou Teng Yin.

Receptura Tian Ma Gou Teng Yin zawiera Tian Ma (9 g), Gou Teng (12 g), Shi Jue Ming (18 g), Chuan Niu Xi (12 g), Sang Ji Sheng (9 g), Du Zhong (9 g), Zhi Zi (9 g), Huang Qin (9 g), Yi Mu Cao (9 g), Zhu Fu Shen (9 g) i Ye Jiao Teng (9 g).

W przypadku silnego bólu głowy, jeśli oczy stają się zaczerwienione, osoba czuje coś gorzkiego w ustach, staje się niecierpliwa i rozdrażniona, cierpi na zaparcia, a mocz jest żółty, do receptury dodaje się Long Dan Cao, Xia Ku Cao i Da Huang.

Jeśli osoba odczuwa zawroty głowy, jej oczy są suche, a dolna część pleców i kolana odczuwają dyskomfort i osłabienie, do receptury można odpowiednio dodać Sheng Di Huang, He Shou Wu i Gou Qi Zi.

PRZYPISY:

1. Zhu Fu Shen: Jest to Fu Shen pokryty cienką warstwą proszku Zhu Sha, wzmacniającego działanie kojące serce i łagodzące niepokój. W recepturze, Fu Shen może być stosowany bez Zhu Sha.

2. Ye Jiao Teng: Jest również nazywany Shou Wu Teng.

BIBLIOGRAFIA:

1. Choroby wewnętrzne w medycynie chińskiej, red. Zhang Boli i Wu Mianhua, Wydawnictwo Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Chin, Beijing 2017.

2. Receptury medycyny chińskiej, red. Li Ji i Lian Jianwei, Wydawnictwo Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Chin, Beijing 2016.

UWAGA:

Niektóre surowce nie są dopuszczone do stosowania w UE. Wiedza zawarta w artykule opiera się na warunkach w Chinach. Rzeczywiste stosowanie surowców powinno opierać się na regulacjach UE.

opublikowano

zaktualizowano

Awatar Yike Jiang