Teoria pięciu elementów

Yin i Yang oraz pięć elementów to podstawowe pojęcia wyjaśniające świat fizyczny w starożytnej chińskiej filozofii. Od początku XX wieku wielu chińskich uczonych obwiniało tradycyjną medycynę chińską, ponieważ tradycyjna medycyna chińska opiera się na teorii Yin, Yang i pięciu elementów. Jednak przetrwanie tradycyjnej medycyny chińskiej nie wynika z tego, że jej zwolennicy nie akceptują nowoczesnej medycyny, ale z jej skuteczności. W ciągu ostatnich stu lat wiele osób próbowało odrzucić teorię tradycyjnej medycyny, ale wykorzystywać materiały lecznicze przy użyciu nowoczesnych metod badawczych. Jednak nigdy nie byli w stanie zniszczyć teorii tradycyjnej medycyny. Aby chińskie zioła działały tak, jak powinny, konieczne jest zrozumienie teorii Yin, Yang i pięciu elementów.

Pięć elementów obejmuje drewno, ogień, ziemię, metal i wodę. Dokładnie rzecz biorąc, pięć elementów to pięć atrybutów. W 546 r. p.n.e. pewien szlachcic powiedział: „Natura generuje pięć materiałów, a ludzie wykorzystują je wszystkie”. Teoria pięciu elementów została opracowana na podstawie atrybutów pięciu materiałów.

Pięć elementów jest ze sobą skorelowanych. Relacje pięciu elementów obejmują generowanie i ograniczanie.

Drewno generuje ogień, ogień generuje ziemię, ziemia generuje metal, metal generuje wodę.

Dlaczego? Płonące drewno generuje ogień, a popiół tworzy ziemię. Surowce mineralne z ziemi są przekształcane w metal. Stopiony metal jest płynny jak woda.

Drewno ogranicza ziemię, ogień ogranicza metal, ziemia ogranicza wodę, metal ogranicza drewno, a woda ogranicza ogień.

Dlaczego? Kiełek przebija się przez ziemię i staje się wielkim drzewem. Prymitywna łopata i pług były wykonane z drewna. Ogień może stopić metal. Ziemia może być używana do obwałowywania rzek przed powodziami. Siekiera i piła mogą ciąć drewno, ponieważ mają metalowe ostrze. Woda może ugasić ogień.

W tradycyjnej medycynie chińskiej teoria pięciu elementów jest stosowana do opisywania atrybutów wielu rzeczy, takich jak pory roku, kierunki, klimat, kolory, narządy wewnętrzne i smaki.

Wiosna, wschód, wiatr, zieleń, wątroba i kwaśny mają atrybut drewna.

Lato, południe, gorąco, czerwony, serce i gorzki mają atrybut ognia.

Jesień, zachód, suchość, biel, płuca i pikantność mają atrybut metalu.

Zima, północ, chłód, czerń, nerki i słony smak mają atrybut wody.

Środek, wilgoć, żółty, śledziona i słodki mają atrybut ziemi. W teorii tradycyjnej medycyny chińskiej, oprócz czterech pór roku, część lata nazywana jest rosnącym latem, a jej atrybutem jest ziemia.

Pięć elementów w medycynie chińskiej

opublikowano

zaktualizowano

Awatar Yike Jiang