Świeży imbir jako zioło w medycynie chińskiej

Imbir, który jest kłączem Zingiber officinale Rosc., nosi nazwę Jiang w języku chińskim. Świeży imbir, nazywany po chińsku Sheng Jiang, jest powszechnie stosowany w Chinach jako przyprawa i zioło.

Świeży imbir ma ostry smak i lekko ciepłą naturę. Działa na meridiany płuc, śledziony i żołądka. Powszechna dawka świeżego imbiru wynosi od 3 do 10 g, a do wywaru zawsze kroi się go na kawałki.

Imbir może podsycać ogień w ciele, który uszkadza Yin, więc osoba cierpiąca na gorąco chorobotwórcze lub niedobór Yin powinna unikać stosowania imbiru.

Złagodzenie przeziębienia spowodowanego wiatrem chorobotwórczym i zimnem chorobotwórczym

Kiedy wiatr chorobotwórczy i zimno chorobotwórcze pozostają w powierzchownym położeniu ciała, może to prowadzić do przeziębienia. Świeży imbir może wywoływać pocenie się, co jest ważną metodą wydalania wiatru chorobotwórczego i zimna chorobotwórczego, dlatego świeży imbir jest zawsze pierwszym ziołem stosowanym w chińskich rodzinach w celu złagodzenia przeziębienia spowodowanego wiatrem chorobotwórczym i zimnem chorobotwórczym.

W leczeniu łagodnego przeziębienia spowodowanego wiatrem chorobotwórczym i zimnem chorobotwórczym, Chińczycy lubią przygotowywać prosty wywar ze świeżego imbiru, czasami razem z brązowym cukrem, a także można dodać Cong Bai (białą cebulę Cong). Cong to Allium fistulosum L. i jest również popularną przyprawą w Chinach.

Jednak świeży imbir jako zioło nie ma silnej skuteczności, w medycynie chińskiej świeży imbir częściej odgrywa rolę wspomagającą w połączeniu z Gui Zhi i Qiang Huo w celu wywołania pocenia się i wydalenia wiatru chorobotwórczego i zimna chorobotwórczego.

Rozgrzanie żołądka

Gdy zimno chorobotwórcze pozostaje w żołądku lub występuje niedobór Yang śledziony i żołądka, osoba może odczuwać zimno i ból w okolicy żołądka oraz cierpieć na utratę apetytu i wymioty. Świeży imbir może rozgrzać żołądek, poprawić apetyt oraz złagodzić ból i wymioty. Może być stosowany razem z Gao Liang Jiang i Hu Jiao w leczeniu zespołu zimna śledziony i żołądka. W przypadku niedoboru Qi śledziony i żołądka, świeży imbir może być stosowany razem z Ren Shen i Bai Zhu.

Najlepsze zioło łagodzące wymioty

W medycynie chińskiej normalny stan Qi żołądka porusza się w dół, a wymioty są spowodowane nieprawidłowym ruchem Qi żołądka w górę. Świeży imbir nie tylko rozgrzewa żołądek, ale także przywraca normalny ruch Qi żołądka. Dlatego świeży imbir jest nazywany najlepszym ziołem łagodzącym wymioty.

W leczeniu wymiotów spowodowanych zespołem zimna żołądka, świeży imbir może być stosowany razem z Gao Liang Jiang i Bai Dou Kou.

W leczeniu wymiotów spowodowanych zatrzymaniem flegmy i wilgoci, świeży imbir może być stosowany razem z Ban Xia. Receptura Xiao Ban Xia Tang, zapisana w Jin Gui Yao Lue, jednej z najważniejszych książek medycyny chińskiej, stosuje tylko Ban Xia i Sheng Jiang.

Receptura Xiao Ban Xia Tang, zapisana w Jin Gui Yao Lue

Receptura Xiao Ban Xia Tang, która zawiera tylko Ban Xia i Sheng Jiang, została zapisana w Jin Gui Yao Lue. Jin Gui Yao Lue to ważna książka medycyny chińskiej napisana przez Zhang Zhongjing, który był nazywany mędrcem medycyny w starożytnych Chinach. Jego receptury są zawsze proste, ale skuteczne.

W połączeniu z ziołami, które mają zimną naturę, ciepła natura świeżego imbiru jest osłabiona, podczas gdy świeży imbir nadal ma skuteczność łagodzenia wymiotów. Dlatego świeży imbir może być stosowany razem z Huang Lian, Zhu Ru i Pi Pa Ye w celu łagodzenia wymiotów spowodowanych zespołem gorąca żołądka.

Sok ze świeżego imbiru jest używany do obróbki pewnych ziół, takich jak Ban Xia i Zhu Ru, w celu wzmocnienia skuteczności łagodzenia wymiotów.

Rozpuszczenie plwociny i złagodzenie kaszlu

Świeży imbir rozgrzewa płuca, rozpuszcza plwocinę i łagodzi kaszel. Gdy wiatr chorobotwórczy i zimno chorobotwórcze pozostają w płucach, osoba może kaszleć z dużą ilością plwociny, obawiać się zimna i cierpieć na ból głowy. W takim przypadku świeży imbir jest stosowany razem z Ma Huang i Xing Ren, na przykład w recepturze San Ao Tang.

Gdy wilgoć chorobotwórcza powoduje zastój Qi, Qi śledziony nie może skutecznie wykonywać funkcji transportu wody, co powoduje zatrzymywanie większej ilości flegmy i wilgoci. Flegma i wilgoć mogą rozprzestrzeniać się do płuc, a Qi płuc nie może wykonywać funkcji oczyszczania i kierowania w dół, co prowadzi do kaszlu z dużą ilością białej plwociny. W tym przypadku świeży imbir jest stosowany razem z Chen Pi i Ban Xia, na przykład w recepturze Er Chen Tang.

Odtrucie ryb, krabów, Ban Xia i Tian Nan Xing

Świeży imbir może być stosowany w leczeniu zatrucia pokarmowego wywołanego przez ryby lub kraby, ponieważ odtruwa ryby i kraby. Świeży imbir może odtruwać pewne zioła, takie jak Ban Xia i Tian Nan Xing, więc jest używany do obróbki tych ziół.

Skórka i sok ze świeżego imbiru

Skórka świeżego imbiru ma ostry smak i chłodną naturę. Może przywrócić harmonię funkcji śledziony, a następnie przyspieszyć transport wody i usunięcie obrzęku. Jest stosowany w leczeniu obrzęku, zmniejszenia ilości moczu i trudności w oddawaniu moczu. Jego dawka wynosi od 3 do 10 g do przygotowania wywaru.

Sok ze świeżego imbiru ma podobne działanie jak świeży imbir, ale lepiej rozpuszcza plwocinę i łagodzi wymioty. Może łagodzić drętwienie, obrzęk i ból w gardle i języku spowodowane toksycznym działaniem Tian Nan Xing i Ban Xia. Jest również stosowany w leczeniu poważnych wymiotów, które powodują trudności w połykaniu. Sok ze świeżego imbiru może być mieszany z Zhu Li, płynem ze świeżego bambusa poprzez prażenie, w leczeniu nagłego omdlenia spowodowanego udarem. Sok ze świeżego imbiru przyjmuje się po zmieszaniu z wodą, a jego dawka wynosi od 3 do 10 kropli.

BIBLIOGRAFIA:

Chińska materia medica, red. Zhong Gansheng, Wydawnictwo Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Chin, Beijing 2016.

UWAGA:

Niektóre surowce nie są dopuszczone do stosowania w UE. Wiedza zawarta w artykule opiera się na warunkach w Chinach. Rzeczywiste stosowanie surowców w UE jest zgodne z regulacjami UE.

opublikowano

zaktualizowano

Awatar Yike Jiang