Receptury ziół chińskich na złagodzenie depresji

W dzisiejszych czasach coraz więcej uwagi poświęca się depresji jako zaburzeniu psychicznemu. Artykuł przedstawia różne rodzaje zespołów depresji w medycynie chińskiej i opisuje, w jaki sposób chińskie zioła łagodzą depresję.

Depresja w medycynie chińskiej

W medycynie chińskiej depresja ma różne rodzaje zespołów, a zespoły te zwykle charakteryzują się obniżonym nastrojem, niepokojem, uciskiem w klatce piersiowej i bólem rozdęcia w podżebrzach z drażliwością, łatwym płaczem lub uczuciem ciała obcego w gardle.

Gniew ukryty w sercu, zmartwienie lub strach utrzymują się przez długi czas, prowadząc do zastoju Qi. Na początku wpływa to na wątrobę, a następnie na serce, śledzionę lub nerki. Z powodu dysfunkcji narządów wewnętrznych powstają czynniki chorobotwórcze, takie jak wilgoć, flegma, gorąco, zatrzymywanie pokarmu lub zastój krwi. W ten sposób wywoływany jest zespół depresji.

Depresja spowodowana zastojem Qi wątroby

Ten rodzaj depresji ma następujące objawy: osoba jest przygnębiona i niespokojna, lubi wzdychać; odczuwa ucisk w klatce piersiowej i ból rozdęcia w podżebrzach, podczas gdy pozycja bólu nie jest ustalona; osoba odczuwa dyskomfort w żołądku, beka i nie ma apetytu, podczas gdy występują problemy z wypróżnianiem; kobieta może cierpieć na brak miesiączki; język jest bladoczerwony, a nalot na języku jest cienki i wygląda jak warstwa smalcu; puls jest napięty jak struna.

Zioła na depresję spowodowaną zastojem Qi wątroby mają na celu odblokowanie wątroby i uwolnienie zastoju Qi, a także regulację Qi i zapewnienie harmonijnej pracy śledziony i żołądka.

Reprezentatywna receptura leczenia to Chai Hu Shu Gan San. Receptura zawiera Chai Hu (6 g), Xiang Fu (4,5 g), Chuan Xiong (4,5 g), Chen Pi (6 g), Zhi Ke (4,5 g), Bai Shao (4,5 g), i Zhi Gan Cao (1,5 g).

W przypadku dyskomfortu rozdęcia w brzuchu spowodowanego zatrzymaniem pokarmu, do receptury można dodać Shen Qu, Shan Zha, Mai Ya i Ji Nei Jin.

W celu złagodzenia dyskomfortu żołądka, do receptury można dodać Xuan Fu Hua, Dai Zhe Shi i Fa Ban Xia.

Jeśli brzuch odczuwa dyskomfort rozdęcia lub ból, lub występuje biegunka, do receptury można dodać Cang Zhu, Hou Po, Fu Ling i Wu Yao.

Zastój krwi może powodować kłujący ból w klatce piersiowej lub podżebrzach, podczas gdy język ma niebieskie lub fioletowe obszary, które nazywane są wybroczynami. W takim przypadku do receptury można dodać Dang Gui, Dan Shen, Tao Ren, Hong Hua i Yu Jin.

Depresja spowodowana zastojem Qi tworzącym ogień

Ten rodzaj depresji ma następujące objawy: osoba jest niecierpliwa i drażliwa; klatka piersiowa ma uczucie ucisku, a podżebrza mają uczucie rozdęcia; usta są suche i wydaje się, że w ustach jest coś gorzkiego; osoba może cierpieć na ból głowy, zaczerwienione oczy lub szum w uszach, lub może cierpieć na dyskomfort w żołądku z refluksem kwasu lub zaparciami; język jest czerwony, a nalot na języku jest żółty; puls jest napięty jak struna i szybki.

Zioła na depresję spowodowaną zastojem Qi tworzącym ogień mają na celu odblokowanie wątroby i uwolnienie zastoju Qi oraz usunięcie ognia z wątroby.

Reprezentatywna receptura leczenia to Jia Wei Xiao Yao San. Receptura zawiera Mu Dan Pi (1,5 g), Zhi Zi (1,5 g), Chai Hu (3 g), Bai Shao (3 g), Dang Gui (3 g), Fu Ling (3 g), Bai Zhu (3 g), Zhi Gan Cao (1,5 g), Bo He (1 g), i Sheng Jiang (1 kawałek).

Jeśli osoba odczuwa coś gorzkiego w ustach i cierpi na zaparcia, do receptury można dodać Long Dan Cao i Da Huang.

Jeśli osoba odczuwa ból w podżebrzach i dyskomfort w żołądku, a cierpi na refluks kwasu, bekanie i wymioty, do receptury można dodać Huang Lian i Wu Zhu Yu.

W przypadku bólu głowy, zaczerwienienia oczu i szumu w uszach, do receptury można dodać Ju Hua i Gou Teng.

Receptura Jia Wei Xiao Yao San, zapisana w Nei Ke Zhai Yao, książce o tradycyjnej medycynie chińskiej

(Receptura Jia Wei Xiao Yao San, zapisana w Nei Ke Zhai Yao, książce o tradycyjnej medycynie chińskiej)

Depresja spowodowana zastojem Qi z zatrzymaniem flegmy

Ten rodzaj depresji ma następujące objawy: osoba czuje się przygnębiona; klatka piersiowa ma uczucie ucisku, a podżebrza mają uczucie rozdęcia; w gardle pojawia się uczucie ciała obcego, którego nie można usunąć przez połknięcie lub odkaszlnięcie; nalot na języku jest biały i wygląda jak warstwa smalcu; puls jest napięty jak struna i śliski jak perły toczące się na talerzu.

Zioła na depresję spowodowaną zastojem Qi z zatrzymaniem flegmy są stosowane do poruszenia Qi w celu uwolnienia zastoju Qi i rozpuszczenia flegmy w celu usunięcia guli lub niedrożności spowodowanej zatrzymaniem flegmy.

Reprezentatywna receptura leczenia to Ban Xia Hou Po Tang. Receptura zawiera Ban Xia (12 g), Hou Po (9 g), Sheng Jiang (15 g), Zi Su Ye (6 g), i Fu Ling (12 g).

Zatrzymanie flegmy może generować gorąco, prowadząc do niepokoju, uczucia goryczy w ustach i mdłości, podczas gdy język jest czerwony, a nalot na języku jest żółty i wygląda jak warstwa smalcu. W takim przypadku Sheng Jiang może zostać usunięty z receptury, podczas gdy Zhu Ru, Gua Lou Ren i Huang Lian zostaną dodane.

Zastój Qi z zatrzymaniem wilgoci powoduje uczucie niedrożności i ucisku w klatce piersiowej i żołądku oraz bekanie, podczas gdy nalot na języku wygląda jak warstwa smalcu. W takim przypadku do receptury można dodać Xiang Fu, Fo Shou i Cang Zhu.

Zastój krwi powoduje kłujący ból w klatce piersiowej i podżebrzach, podczas gdy język ma niebieski lub fioletowy kolor lub ma małe niebieskie lub fioletowe obszary, a puls nie jest gładki. W takim przypadku do receptury można dodać Dan Shen, Yu Jin, Jiang Xiang i Pian Jiang Huang.

Depresja spowodowana brakiem odżywiania duszy serca

Ten rodzaj depresji ma następujące objawy: osoba jest roztargniona lub może wyglądać na oszołomioną, jest niespokojna, nadwrażliwa i nerwowa; czuje się smutna i zmartwiona, łatwo płacze i jest kapryśna; może lubić ziewać i wyciągać ręce lub może trząść rękami i tupać nogami, krzyczeć i przeklinać; język jest blady; puls jest napięty jak struna.

Zioła na depresję spowodowaną brakiem odżywiania duszy serca mają słodki smak, więc odżywiają Yin i Qi oraz łagodzą napięcie. W ten sposób serce zostaje odżywione, a dusza uspokojona.

Reprezentatywna receptura leczenia to Gan Mai Da Zao Tang. Receptura zawiera Xiao Mai (15 g), Gan Cao (9 g), i Da Zao (10, liczba).

Jeśli osoba jest tak niespokojna, że nie może spać, do receptury można dodać Suan Zao Ren, Bai Zi Ren, Fu Shen i Yuan Zhi.

Niedobór krwi może powodować wewnętrzny wiatr, który charakteryzuje się wijącymi się lub drgającymi rękami i stopami. W takim przypadku do receptury można dodać Dang Gui, Sheng Di Huang, Zhen Zhu Mu i Gou Teng.

Depresja spowodowana niedoborem serca i śledziony

Ten rodzaj depresji ma następujące objawy: osoba zbytnio się martwi, odczuwa kołatanie serca i jest nerwowa; jakość snu jest bardzo zła i często o czymś zapomina; odczuwa zawroty głowy i zmęczenie, a twarz jest blada; nie ma apetytu; język jest blady, a nalot na języku jest cienki i biały; puls jest cienki i słaby.

Zioła na depresję spowodowaną niedoborem serca i śledziony mają na celu ożywienie śledziony i odżywienie serca oraz wzmocnienie Qi i przyspieszenie regeneracji krwi.

Reprezentatywna receptura leczenia to Gui Pi Tang. Receptura zawiera Ren Shen (9 g), Long Yan Rou (18 g), Huang Qi (18 g), Bai Zhu (18 g), Dang Gui (3 g), Suan Zao Ren (18 g), Fu Shen (18 g), Yuan Zhi (3 g), Mu Xiang (9 g), Zhi Gan Cao (6 g), Sheng Jiang (5 kawałków), i Da Zao (1, liczba).

W przypadku depresji z uczuciem ucisku w klatce piersiowej, do receptury można dodać Yu Jin, Xiang Fu i Fo Shou.

W przypadku zawrotów głowy i bólu głowy do receptury można dodać Chuan Xiong, Bai Zhi i Tian Ma.

Oryginalna receptura Gui Pi Tang, zapisana w Ji Sheng Fang, książce o tradycyjnej medycynie chińskiej

(Oryginalna receptura Gui Pi Tang, zapisana w Ji Sheng Fang, książce o tradycyjnej medycynie chińskiej)

Poprawiona receptura Gui Pi Tang, która dodaje Dang Gui i Yuan Zhi, zapisana w Nei Ke Zhai Yao, książce o tradycyjnej medycynie chińskiej

(Poprawiona receptura Gui Pi Tang, która dodaje Dang Gui i Yuan Zhi, zapisana w Nei Ke Zhai Yao, książce o tradycyjnej medycynie chińskiej)

Depresja spowodowana niedoborem Yin serca i Yin nerek

Ten rodzaj depresji ma następujące objawy: osoba jest niespokojna i cierpi na bezsenność; jest nerwowa i odczuwa kołatanie serca; często o czymś zapomina i często ma sny podczas spania; odczuwa zawroty głowy i cierpi na szum w uszach; występuje uczucie gorąca w środkowych obszarach dłoni i podeszew oraz w okolicy serca; dolna część pleców i kolana są obolałe i słabe; osoba ma nocne poty, a jego usta i gardło są suche; mężczyzna może mieć zmazy nocne lub mokre sny, a kobieta może cierpieć na zaburzenia miesiączkowania; język jest czerwony z niewielkim nalotem lub bez nalotu; puls jest cienki i szybki.

Zioła na depresję spowodowaną niedoborem Yin serca i Yin nerek mają na celu odżywienie serca i nerek.

Reprezentatywna receptura leczenia to Tian Wang Bu Xin Dan w połączeniu z Liu Wei Di Huang Wan. Receptura Tian Wang Bu Xin Dan zawiera Sheng Di Huang (12 g), Tian Dong (9 g), Mai Dong (9 g), Xuan Shen (5 g), Wu Wei Zi (9 g), Suan Zao Ren (9 g), Bai Zi Ren (9 g), Yuan Zhi (5 g), Fu Ling (5 g), Dang Gui (9 g), Ren Shen (5 g), Dan Shen (5 g), Jie Geng (5 g), i Zhu Sha (Jest to mineralny surowiec leczniczy w tradycyjnej medycynie chińskiej. W oryginalnej recepturze jest stosowany do powlekania pigułek. Powinien zostać usunięty do wywaru.). Receptura Liu Wei Di Huang Wan zawiera Shu Di Huang (24 g), Shan Yao (12 g), Shan Zhu Yu (12 g), Ze Xie (9 g), Fu Ling (9 g), i Mu Dan Pi (9 g).

Receptura Tian Wang Bu Xin Dan, zapisana w Fu Ren Liang Fang, książce o tradycyjnej chińskiej ginekologii i położnictwie

(Receptura Tian Wang Bu Xin Dan, zapisana w Fu Ren Liang Fang, książce o tradycyjnej chińskiej ginekologii i położnictwie)

Zgodnie z teorią pięciu elementów, atrybutem serca jest ogień, a atrybutem nerek jest woda. Ogień serca może wzmocnić Yang nerek i ogrzać wodę nerek. Woda nerek może odżywiać Yin serca i ograniczać Yang serca, więc ogień serca nie jest nadaktywny. Równowaga ta nazywana jest harmonią między sercem a nerkami lub koordynacją między wodą a ogniem. Niedobór Yin serca i Yin nerek może zakłócić równowagę, więc osoba jest niespokojna i cierpi na bezsenność, a podczas spania często ma sny i może mieć mokre sny. W takim przypadku można połączyć recepturę Jiao Tai Wan, która zawiera Huang Lian (15 g) i Rou Gui (1,5 g).

Jeśli osoba często odczuwa pragnienie, można dodać Tian Hua Fen i Zhi Mu.

W przypadku bardzo częstych zmaz nocnych lub mokrych snów można dodać Qian Shi, Lian Xu i Jin Ying Zi.

PRZYPIS:

Określona dawka receptury w gramach to dawka codzienna do nowoczesnego stosowania, a na ogół do wywaru.

BIBLIOGRAFIA:

1. Choroby wewnętrzne w medycynie chińskiej, red. Zhang Boli i Wu Mianhua, Wydawnictwo Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Chin, Beijing 2017.

2. Receptury medycyny chińskiej, red. Li Ji i Lian Jianwei, Wydawnictwo Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Chin, Beijing 2016.

UWAGA:

Niektóre surowce nie są dopuszczone do stosowania w UE. Wiedza zawarta w artykule opiera się na warunkach w Chinach. Rzeczywiste stosowanie surowców w UE jest zgodne z regulacjami UE.

opublikowano

zaktualizowano

Awatar Yike Jiang