Receptury ziół chińskich na złagodzenie bólu podżebrza

  Ból podżebrza oznacza ból po jednej lub po obu stronach podżebrza. W klasycznych książkach o teorii medycyny chińskiej ból podżebrza został rozpoznany jako ważny objaw choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego. Su Wen mówi: „W przypadku choroby wątroby, obie strony podżebrza odczuwają ból, który może rozprzestrzeniać się na podbrzusze, a osoba łatwo staje się rozdrażniona”. Ling Shu mówi: „Kiedy czynnik chorobotwórczy pozostaje w wątrobie, obie strony podżebrza odczuwają ból”. Kiedy Ling Shu opisuje meridian pęcherzyka żółciowego, który jest meridianem Shaoyang stopy, książka mówi: „Jeśli meridian ma patologiczną zmianę, osoba odczuwa gorzki smak w ustach, często wzdycha i odczuwa ból w sercu i podżebrzu, tak że nie może obrócić ciała w łóżku”.

  Su Wen opisuje, że choroba wątroby powoduje ból podżebrza

  (Su Wen opisuje związek między chorobą wątroby a bólem podżebrza)

  Ling Shu opisuje, że choroba wątroby powoduje ból podżebrza

  (Ling Shu opisuje związek między chorobą wątroby a bólem podżebrza)

  Ling Shu opisuje, że choroba meridianu pęcherzyka żółciowego powoduje ból podżebrza

  (Ling Shu opisuje związek między chorobą meridianu pęcherzyka żółciowego a bólem podżebrza)

  Co powoduje ból podżebrza

  Ból podżebrza może wystąpić po długotrwałej depresji, niezdrowych nawykach żywieniowych, upadkach lub długiej chorobie. Przyczyny obejmują zastój Qi wątroby, zastój krwi, zatrzymanie wilgoci chorobotwórczej i gorąca chorobotwórczego oraz niedobór Yin wątroby. Głównie powiązane narządy wewnętrzne to wątroba i pęcherzyk żółciowy, a śledziona, żołądek i nerki mogą być zaangażowane.

  Ból spowodowany zablokowaniem lub utratą odżywiania

  Ból podżebrza spowodowany zastojem Qi wątroby, zastojem krwi lub zatrzymaniem wilgoci chorobotwórczej i gorąca chorobotwórczego jest zespołem nadmiaru, który nazywany jest „bólem spowodowanym zablokowaniem”. Gdy ból jest spowodowany niedoborem Yin i krwi jest zespołem niedoboru, który nazywany jest „bólem spowodowanym utratą odżywiania”.

  Zastój Qi jest zazwyczaj początkową przyczyną bólu podżebrza, a długotrwały zastój Qi powoduje zastój krwi. Jeśli zespół nadmiaru trwa przez długi czas, zastój Qi wątroby może przekształcić się w ogień, a ogień uszkadza Yin. Połączenie wilgoci chorobotwórczej i gorąca chorobotwórczego może również uszkodzić Yin. Długotrwały zastój krwi powoduje zmniejszenie wytwarzania nowej krwi, więc zespół nadmiaru może przekształcić się w zespół niedoboru. Zespół niedoboru może również przekształcić się w zespół, który łączy niedobór i nadmiar pod wpływem depresji i nawyków żywieniowych.

  Rozróżnianie zespołów bólu podżebrza

  Zastój Qi lub zastój krwi

  Ból spowodowany zastojem Qi jest zwykle odczuwany jako ból wzdęcia. Jego pozycja nie jest stała. Czasami ból jest lekki, a czasami ciężki. Co więcej, zmiany między lekkim a ciężkim bólem mogą być związane ze zmianami emocji.

  Ból spowodowany zastojem krwi jest zwykle odczuwany jako kłujący ból. Jego pozycja jest stała, a ból zawsze występuje, podczas gdy naciskanie go nasila. Ból nasila się w nocy.

  Nadmiar lub niedobór

  W przypadku zespołu nadmiaru, ból jest ostry i poważny. Naciskanie nasila ból, więc osoba odmawia naciskania obszaru bólu. Puls osoby jest nadmierny i silny.

  W przypadku zespołu niedoboru, ból jest zawsze tępy i przewlekły, podczas gdy można zaobserwować objawy niedoboru Yin i krwi.

  Ogólne zasady terapii ziół chińskich na ból podżebrza

  W tradycyjnej medycynie chińskiej istnieją dwie podstawowe zasady leczenia bólu. Blokowanie powoduje ból, więc odblokowanie usuwa ból. Utrata odżywiania powoduje ból, więc odżywianie usuwa ból.

  Jeśli ból podżebrza jest zespołem nadmiaru, główną metodą leczenia jest usunięcie czynników chorobotwórczych i odblokowanie Qi wątroby. Wybór i dawkowanie ziół do usuwania czynników chorobotwórczych powinny unikać skutków ubocznych, które szkodzą Yang.

  Gdy ból podżebrza jest zespołem niedoboru, główną metodą leczenia jest odżywienie Yin i krwi oraz zmiękczenie wątroby. Można również dodać zioła, które odblokowują wątrobę i regulują Qi. Jednak większość ziół odblokowujących wątrobę i regulujących Qi ma ostry smak oraz ciepłą i suchą naturę, co może zaszkodzić Yin wątroby, a nawet wspierać przekształcanie się ciepła w ogień. Dlatego zioła o ostrym smaku i neutralnej naturze, takie jak Xiang Fu i Lyu E Mei, lub zioła o ciepłej, ale łagodnej naturze, takie jak Fo Shou i Su Geng, są lepsze do odblokowania wątroby i uregulowania Qi w przypadku zespołu niedoboru.

  W przypadku długotrwałego zespołu, który łączy niedobór i nadmiar, leczenie powinno przywiązywać wagę do poprawy niedoboru, podczas gdy stosowanie ziół aktywujących krew i usuwających zastój powinno być łagodne, aby uniknąć skutków ubocznych, które szkodzą Qi, krwi i Yin.

  Receptury łagodzące ból mogą być stosowane jako metoda wspomagająca. Receptura Jin Ling Zi San, która może odblokować wątrobę i usunąć gorąco oraz aktywować krew i złagodzić ból, lub receptura Shao Yao Gan Cao Tang, która może odżywić Yin, zmiękczyć wątrobę, złagodzić ostre objawy i usunąć ból, jest pomocna w łagodzeniu bólu podżebrza.

  Zespół spowodowany zastojem Qi wątroby

  Kiedy osoba cierpi na zespół spowodowany zastojem Qi wątroby, odczuwa ból rozdęcia w podżebrzu. Ból nie jest stały i może obejmować klatkę piersiową, plecy, a nawet bark i ramię. Pogorszenie lub zmniejszenie bólu zależy od zmiany nastroju. Osoba odczuwa ucisk w klatce piersiowej i rozdęcie w brzuchu. Często beka, a po beknięciu ból rozdęcia w brzuchu może się nieco zmniejszyć. Nie może dużo jeść i czuje coś gorzkiego w ustach. Nalot na jego języku jest cienki i biały, a jego puls jest napięty jak struna.

  Zasadą leczenia tego zespołu jest odblokowanie wątroby i uregulowanie Qi. Reprezentatywną recepturą ziół chińskich na ten zespół jest Xiao Yao San lub Chai Hu Shu Gan San.

  Receptura Xiao Yao San zawiera Chai Hu (9 g), Bai Zhu (9 g), Bai Shao (9 g), Dang Gui (9 g), Fu Ling (9 g), Zhi Gan Cao (4,5 g), Bo He (6 g) i Sheng Jiang (3 kawałki).

  Oryginalna receptura Xiao Yao San

  (Oryginalna receptura Xiao Yao San, opublikowana w oficjalnym podręczniku przygotowania receptur ziołowych w południowej dynastii Song)

  Chai Hu Shu Gan San zawiera Chen Pi (6 g), Chai Hu (6 g), Zhi Ke (4,5 g), Bai Shao (4,5 g), Zhi Gan Cao (1,5 g), Xiang Fu (4,5 g) i Chuan Xiong (4,5 g).

  Jeśli ból podżebrza jest silny, do receptury można dodać Qing PiYu JinMu XiangYan Hu Suo i Chuan Lian Zi.

  Jeśli zastój Qi wątroby przekształci się w ogień, osoba może odczuwać ból ciągnięcia w podżebrzu. W ustach odczuwa suchość i gorycz. Jest niespokojny i łatwo wpada w złość. Jego mocz jest żółty i cierpi na zaparcia. Jego język jest czerwony, a nalot na języku jest żółty. Jego puls jest napięty jak struna i szybki. W takim przypadku recepturę można połączyć z Jin Ling Zi San (Jin Ling Zi 9 g, Yan Hu Suo 9 g) lub recepturę można zmienić na połączenie Jia Wei Xiao Yao San (Mu Dan Pi 1,5 g, Zhi Zi 1,5 g, Dang Gui 3 g, Bai Shao 3 g, Fu Ling 3 g, Bai Zhu 3 g, Chai Hu 3 g, Zhi Gan Cao 1,5 g, Sheng Jiang 1 kawałka, Bo He 1 g) i Long Dan Xie Gan Tang (Long Dan Cao 6 g, Huang Qin 9 g, Zhi Zi 9 g, Ze Xie 12 g, Mu Tong 6 g, Che Qian Zi 9 g, Dang Gui 3 g, Sheng Di Huang 9 g, Chai Hu 6 g, Sheng Gan Cao 6 g).

  Jeśli Qi żołądka nie może poruszać się w dół, ale nienormalnie porusza się w górę, osoba odczuwa mdłości, a nawet wymiotuje. W takim przypadku do receptury można dodać Ban Xia, Chen Pi i Xuan Fu Hua.

  Jeśli występują również objawy spowodowane zastojem krwi, do receptury można dodać Yu Jin, Mu Dan Pi, Chi ShaoDang Gui Wei, Yan Hu Suo i Qing Pi.

  Zespół spowodowany czynnikiem chorobotwórczym pozostającym w Shaoyang

  Co to jest Shaoyang? Zhang Zhongjing, medyczny mędrzec starożytnych Chin, stworzył teorię rozróżniania zespołów chorobowych w oparciu o sześć meridianów. Shaoyang jest jednym z sześciu meridianów i oznacza pozycję pół powierzchowną i pół wewnętrzną. W teorii dwunastu meridianów, meridiany Shaoyang obejmują meridian potrójnego-Jiao ręki-Shaoyang i meridian pęcherzyka żółciowego stopy-Shaoyang.

  Kiedy ból podżebrza jest spowodowany czynnikiem chorobotwórczym pozostającym w Shaoyang, osoba odczuwa wypełnienie, ucisk i ból w klatce piersiowej i podżebrzu, a także na przemian ma uczucie zimna i gorączkę. Czuje coś gorzkiego w ustach i suchość w gardle. Cierpi na ból głowy i oszołomienie. Jest niespokojny i często chce mu się wymiotować. Nalot na języku jest cienki i biały lub lekko żółty, a puls napięty jak struna.

  Zasadą leczenia jest przywrócenie harmonii w Shaoyang, a reprezentatywną recepturą jest Xiao Chai Hu Tang.

  (Opis receptury Xiao Chai Hu Tang w książce Shang Han Lun)

  Receptura Xiao Chai Hu Tang zawiera Chai Hu (24 g), Huang Qin (9 g), Ban Xia (9 g), Ren Shen (9 g), Zhi Gan Cao (9 g), Sheng Jiang (9 g) i Da Zao (4, liczba).

  Jeśli widoczne są objawy spowodowane zastojem Qi wątroby, receptura może usunąć Ren Shen, ale dodać Yu JinZhi Ke i Xiang Fu.

  Jeśli osoba czuje się bardzo niespokojna, receptura może dodać Zhi Zi i Dou Chi.

  Jeśli osoba cierpi na silne wymioty, receptura może dodać Chen Pi i Zhu Ru.

  Zasadą leczenia powinno być przywrócenie harmonii w Shaoyang i usunięcie zastoju gorąca, gdy widoczne są następujące objawy: prawe podżebrze odczuwa silny ból; uczucie zimna i gorączka występują naprzemiennie; skóra i oczy są żółte; osoba cierpi na nudności i wymioty; czuje coś gorzkiego w ustach i nie ma apetytu; cierpi na zaparcia, a jego mocz jest ciemnożółty i lekko czerwony; nalot na języku jest żółty i wygląda jak smalec; puls jest napięty jak struna i szybki. Receptura Da Chai Hu Tang (Chai Hu 24 g, Huang Qin 9 g, Bai Shao 9 g, Ban Xia 9 g, Zhi Shi 9 g, Da Huang 6 g, Da Zao 4 – liczba, Sheng Jiang 15 g) może być stosowana w tym przypadku, a Mang Xiao, który ma silne działanie przeczyszczające, może być dodany w razie potrzeby.

  Zespół spowodowany wilgocią i gorącem pozostającymi w wątrobie i pęcherzyku żółciowym

  Kiedy wilgoć chorobotwórcza i gorąco chorobotwórcze pozostają w wątrobie i pęcherzyku żółciowym, osoba odczuwa ból rozdęcia lub ból piekący w podżebrzu, a czasami ból może być bardzo silny. W ustach czuje coś gorzkiego i lepkiego. W klatce piersiowej odczuwa ucisk. Nie ma apetytu, cierpi na nudności i wymioty. Jego mocz jest ciemnożółty i lekko czerwony. Wypróżnianie się nie jest gładkie, a stolec wydaje się nie być opróżniany. Czasami osoba może mieć gorączkę i obawiać się zimna, a jego skóra i biała część oczu stają się żółte. Język jest czerwony, a nalot na nim jest żółty i wygląda jak smalec. Puls jest napięty jak struna, śliski jak perła tocząca się po talerzu i szybki.

  Zasadą leczenia tego zespołu jest usuwanie gorąca i wilgoci. Reprezentatywną recepturą dla tego zespołu jest Long Dan Xie Gan Tang.

  Receptura Long Dan Xie Gan Tang zawiera Long Dan Cao (6 g), Huang Qin (9 g), Zhi Zi (9 g), Ze Xie (12 g), Mu Tong (6 g), Che Qian Zi (9 g), Dang Gui (3 g), Sheng Di Huang (9 g), Chai Hu (6 g) i Sheng Gan Cao (6 g). W przypadku tego zespołu do receptury można dodać Chuan Lian ZiQing Pi i Yu Jin.

  Receptura Long Dan Xie Gan Tang

  (Trzy receptury o nazwie Long Dan Xie Gan Tang, zapisane w książce Yi Fang Ji Jie, która została opublikowana w 1682 roku)

  Jeśli zespołowi towarzyszy gorączka i żółtaczka, do receptury można dodać Yin Chen i Huang Bo.

  Jeśli objawy spowodowane gorącem są poważniejsze niż objawy spowodowane wilgocią, a osoba cierpi na zaparcia i odczuwa wypełnienie i rozdęcie w brzuchu, do receptury można dodać Da Huang i Mang Xiao.

  Jeśli objawy spowodowane wilgocią są poważniejsze niż objawy spowodowane gorącem, a osoba odczuwa wypełnienie i coś twardego w górnej części brzucha oraz nie ma apetytu i siły, do receptury można dodać Bai ZhuFu Ling i Yi Yi Ren.

  Wilgoć i gorąco mogą przekształcić się w kamienie, które blokują pęcherzyk żółciowy, prowadząc do bardzo silnego bólu w podżebrzu, który może obejmować ramię i plecy. W takim przypadku do receptury można dodać Jin Qian CaoHai Jin ShaJi Nei JinYu Jin i Chuan Lian Zi. Receptura Xiao Shi Fan Shi San (Xiao ShiFan Shi) może być stosowana w zależności od potrzeb.

  Jeśli osoba odczuwa bardzo silny ból w podżebrzu, a w wymiocinach znajduje się glista, należy zastosować recepturę Wu Mei Wan (Wu Mei 30 g, Xi Xin 3 g, Gan Jiang 9 g, Huang Lian 9 g, Dang Gui 6 g, Fu Zi 6 g, Shu Jiao 5 g, Gui Zhi 6 g, Ren Shen 6 g, Huang Bo 6 g) najpierw w celu uspokojenia glist w brzuchu, a następnie zastosować recepturę, która ma działanie usuwające glisty.

  Zespół spowodowany zablokowaniem rozgałęzień meridianów przez zastój krwi

  Teoria meridianów i ich rozgałęzień jest unikalną teorią tradycyjnej medycyny chińskiej. Istnieje dwanaście meridianów, podczas gdy istnieje piętnaście dużych rozgałęzień meridianów i niezliczone małe rozgałęzienia. Meridiany i ich rozgałęzienia tworzą sieć, w której Qi i krew płyną w całym ciele.

  Kiedy zastój krwi blokuje rozgałęzienia meridianów, które znajdują się w podżebrzu, osoba odczuwa kłujący ból w podżebrzu. Pozycja bólu jest stała. Ból będzie nie do zniesienia podczas dotykania go, a w nocy ból również staje się silniejszy. W obszarze poniżej żeber podżebrza palce mogą nawet dotknąć czegoś twardego. Kolor języka jest fioletowy i ciemny, a puls zapadnięty i niegładki.

  W medycynie chińskiej zasadą leczenia tego zespołu jest usunięcie zastoju krwi i odblokowanie rozgałęzień meridianów. Reprezentatywną recepturą na ten zespół jest Ge Xia Zhu Yu Tang.

  Receptura Ge Xia Zhu Yu Tang zawiera Tao Ren (9 g), Hong Hua (9 g), Dang Gui (9 g), Chi Shao (6 g), Chuan Xiong (6 g), Zhi Ke (4,5 g), Gan Cao (9 g), Wu Ling Zhi (6 g), Dan Pi (6 g), Wu Yao (6 g), Yan Hu Suo (3 g) i Xiang Fu (4,5 g).

  Jeśli objawy zastoju krwi są łagodne, recepturą może być Xuan Fu Hua Tang. (Oryginalna receptura Xuan Fu Hua Tang zawiera Xuan Fu Hua, Xin Jiang i Cong. Receptura została stworzona przez Zhang Zhongjing. Xin Jiang jest różnie rozumiany i zazwyczaj zastępuje się go Qian Cao. Cong to Allium fistulosum L., a w tej recepturze używana jest świeża część nadziemna.)

  Jeśli objawy zastoju krwi są poważne lub w przeszłości osoba cierpiała z powodu urazu, zasadą leczenia jest głównie usunięcie zastoju krwi. Fu Yuan Huo Xue Tang (Receptura Fu Yuan Huo Xue Tang zawiera Chai HuGua Lou Gen, Dang Gui, Hong Hua, Gan Cao, Da Huang i Tao Ren. Materiał leczniczy pochodzenia zwierzęcego, który jest stosowany w oryginalnej recepturze, jest tutaj wykluczony.) może być stosowany jako receptura na ten zespół, a do receptury można dodać proszek San Qi. Podczas stosowania receptury, Yunnan Bai Yao (Receptura Yunnan Bai Yao została stworzona w 1902 roku przez Qu Huanzhang, praktyka tradycyjnej chińskiej traumatologii w prowincji Yunnan.), znany produkt tradycyjnej medycyny chińskiej, może być przyjmowany oddzielnie.

  Jeśli palce mogą dotknąć czegoś twardego w obszarze poniżej żeber podżebrza, a ciało osoby jest nadal silne, do receptury można dodać San LengE Zhu i Di Bie Chong lub recepturę można połączyć z recepturą Bie Jia Jian Wan. (Receptura Bie Jia Jian Wan zawiera Bie Jia, Wu Shan (She Gan), Huang QinShu FuGan Jiang, Da Huang, Gui ZhiShi WeiHou Po, Zi Wei (Ling Xiao Hua), E Jiao, Chai Hu, Qiang Lang, Shao Yao, Mu Dan PiZhe Chong, Feng Ke (Feng Fang), Chi Xiao, Tao Ren, Qu MaiRen ShenBan XiaTing Li. Receptura została stworzona przez Zhang Zhongjing. W czasach, w których żył Zhang Zhongjing, ludzie nie podzielili Shao Yao na Bai Shao i Chi Shao. Od X wieku ludzie podzielili Shao Yao na Bai Shao i Chi Shao. Bai Shao jest dobry w odżywianiu krwi, zmiękczaniu wątroby i łagodzeniu bólu. Chi Shao jest dobry w pobudzaniu krążenia krwi, usuwaniu zastoju krwi i łagodzeniu bólu. Shu Fu to ciało Armadillidium vulgare (Latreille) lub Porcellio scaber Latreille. Chi Xiao jest również nazywany Xiao Shi, który jest leczniczym materiałem mineralnym.)

  Zespół spowodowany niewystarczającym odżywieniem rozgałęzień meridianów łączących wątrobę

  W ludzkim ciele dwanaście meridianów ma niezliczone małe rozgałęzienia, a Qi i krew płyną w sieci utworzonej przez meridiany i ich rozgałęzienia. Gdy krew i Yin wątroby są niewystarczające, wątroba nie może być odżywiona, a rozgałęzienia meridianów łączące wątrobę również tracą odżywienie. Skurcz rozgałęzień meridianów powoduje ból podżebrza.

  W przypadku tego zespołu osoba odczuwa tępy ból w podżebrzu. Ból jest ciągły i staje się silniejszy podczas wykonywania aktywności fizycznej. Usta i gardło są suche. Osoba czuje się niespokojna i gorąca, a także ma zawroty głowy. Język jest czerwony i ma niewielki nalot. Puls jest cienki, napięty jak struna i szybki.

  Zasadą leczenia tego zespołu jest odżywianie Yin i zmiękczanie wątroby. Reprezentatywną recepturą jest Yi Guan Jian.

  Receptura Yi Guan Jian zawiera Bei Sha Shen (9 g), Mai Dong (9 g), Dang Gui (9 g), Sheng Di Huang (18 g), Gou Qi (9 g) i Chuan Lian Zi (6 g).

  Jeśli niedobór Yin jest poważny, język jest czerwony i suchy, a osoba jest spragniona i często chce pić dużo wody. Do receptury można dodać Shi HuYu ZhuTian Hua FenXuan Shen i Tian Dong.

  Jeśli osoba czuje się bardzo niespokojna, a nawet nie może spać, do receptury można dodać Suan Zao RenWu Wei ZiZhi Zi i He Huan Pi.

  Jeśli Yin wątroby i Yin nerek są niewystarczające, głowa i oczy nie mogą uzyskać wystarczającego odżywienia, więc osoba odczuwa zawroty głowy, a jej widzenie staje się niewyraźne. Do receptury można dodać Nyu Zhen ZiMo Han LianHuang JingShu Di HuangSang Shen i Ju Hua.

  Gdy objawy gorąca spowodowane niedoborem Yin są poważne, do receptury można dodać Huang BoZhi Mu i Di Gu Pi.

  Jeśli osoba zawsze odczuwa zmęczenie i nie ma siły, do receptury można dodać Tai Zi Shen.

  BIBLIOGRAFIA:

  1. Choroby wewnętrzne w medycynie chińskiej, red. Zhang Boli i Wu Mianhua, Wydawnictwo Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Chin, Beijing 2017.

  2. Receptury medycyny chińskiej, red. Li Ji i Lian Jianwei, Wydawnictwo Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Chin, Beijing 2016.

  3. Chińska materia medica, red. Zhong Gansheng, Wydawnictwo Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Chin, Beijing 2016.

  UWAGA:

  Niektóre surowce nie są dopuszczone do stosowania w UE. Wiedza zawarta w artykule opiera się na warunkach w Chinach. Rzeczywiste stosowanie surowców w UE jest zgodne z regulacjami UE.

  opublikowano

  zaktualizowano

  Awatar Yike Jiang