Receptury ziół chińskich na złagodzenie bólu głowy

W tradycyjnej medycynie chińskiej przyczyny bólu głowy obejmują zewnętrzne czynniki chorobotwórcze i czynniki wewnętrzne. Dlatego też receptury chińskich ziół łagodzących ból głowy są opracowywane zgodnie z zespołami spowodowanymi różnymi czynnikami.

Ból głowy spowodowany zewnętrznymi czynnikami chorobotwórczymi

Zewnętrzne czynniki chorobotwórcze, które mogą powodować ból głowy to wiatr, zimno, wilgoć i gorąco, podczas gdy wiatr odgrywa kluczową rolę.

Wiatr chorobotwórczy jest nazywany pierwszym czynnikiem prowadzącym do chorób, ponieważ wiatr jest bardzo aktywny w czterech porach roku i zawsze przenosi inne czynniki chorobotwórcze, które szkodzą ciału. Jak mówi Su Wen: „Kiedy wiatr szkodzi ciału, najpierw wpływa na jego górną część”. Sześć meridianów Yang spotyka się w głowie, a głowa gromadzi czystą Yang-Qi. Czynniki chorobotwórcze pozostają w meridianach i ich rozgałęzieniach, prowadząc do zablokowania Yang-Qi, więc Qi i krew nie mogą gładko przepływać a pojawia się ból głowy.

Zespół spowodowany wiatrem i zimnem

Kiedy wiatr i zimno szkodzą głowie, oprócz bólu głowy, osoba może obawiać się zimna i drżeć. Kiedy wiatr i gorąco szkodzą głowie, oprócz bólu głowy, osoba może odczuwać gorąco i niepokój. Kiedy wiatr i wilgoć szkodzą głowie, oprócz bólu głowy, osoba może mieć uczucie ciężkości, rozdęcia i zablokowania.

Gdy wiatr i zimno powodują ból głowy, ból może obejmować szyję i plecy oraz powodować uczucie ciągnięcia, skurczu i napięcia. Osoba może obawiać się wiatru i zimna, a gdy wiatr wieje w głowę, ból staje się silniejszy. Głowa może poczuć się lepiej po przykryciu. Osoba nie chce pić wody. Język jest bladoczerwony, a nalot na języku jest cienki i biały. Puls jest płytki, a czasami również napięty.

Zasadą leczenia tego zespołu jest wygnanie wiatru, usunięcie zimna i złagodzenie bólu.

Reprezentatywną recepturą dla tego zespołu jest Chuan Xiong Cha Tiao San. Receptura ta zawiera Chuan Xiong (12 g), Jing Jie (12 g), Bo He (12 g), Qiang Huo (6 g), Xi Xin (3 g), Bai Zhi (6 g), Fang Feng (4,5 g) i Zhi Gan Cao (6 g). Oryginalną formą przygotowania tej receptury jest proszek, a zielona herbata jest używana do przyjmowania proszku, dlatego też receptura ta nosi nazwę Cha Tiao San.

Oryginalna receptura Chuan Xiong Cha Tiao San

(Oryginalna receptura Chuan Xiong Cha Tiao San, która została zapisana w oficjalnym standardzie przygotowywania receptur opublikowanym przez dynastię Song w XII wieku)

Jeśli ból głowy i strach przed zimnem są silne, do receptury można dodać Ma Huang, Gui Zhi i Zhi Chuan Wu.

W przypadku bólu głowy, który pojawia się w górnej części głowy, jeśli osoba często odczuwa nudności i ma wymioty, ale nic nie wymiotuje lub wymiotuje pienistym płynem, ręce i stopy są zimne, a nawet przedramiona i podudzia są zimne, receptura powinna zostać zmieniona na Wu Zhu Yu Tang (Receptura zawiera Wu Zhu Yu (9 g), Ren Shen (9 g), Sheng Jiang (18 g), Da Zao (4, liczba).) z niezbędnymi modyfikacjami, w tym usunięciem Ren Shen i dodaniem Gao Ben, Chuan Xiong, Xi Xin i Ban Xia.

Jeśli podczas bólu głowy stopy są zimne, występują objawy nieprawidłowego ruchu Qi w górę (Typowe objawy to nudności, wymioty, bekanie, kaszel i zawroty głowy. Objawy te nie muszą występować w tym samym czasie.), plecy są zimne, a puls jest zapadnięty i cienki, receptura zostaje zmieniona na Ma Huang Fu Zi Xi Xin Tang (Receptura zawiera Ma Huang, Fu Zi i Xi Xin.) z dodaniem Bai Zhi i Chuan Xiong.

Zespół spowodowany wiatrem i gorącem

Gdy wiatr i gorąco powodują ból głowy, głowa odczuwa ból rozdęcia, a nawet ma uczucie, że głowa zaraz pęknie. Osoba może mieć gorączkę lub obawiać się wiatru. Twarz jest czerwona, a oczy zaczerwienione. Osoba odczuwa pragnienie i często chce pić wodę. Cierpi na zaparcia, a jego mocz jest ciemnożółty z lekko czerwonym kolorem. Czubek języka jest czerwony, a nalot na języku jest cienki i żółty. Puls jest płytki i szybki.

Zasadą leczenia tego zespołu jest wyganianie wiatru, usuwanie gorąca i łagodzenie rozgałęzień meridianów. Reprezentatywną recepturą jest Xiong Zhi Shi Gao Tang, która zawiera Chuan XiongBai ZhiShi GaoJu HuaGao Ben i Qiang Huo.

Receptura Xiong Zhi Shi Gao Tang

(Receptura Xiong Zhi Shi Gao Tang jest zapisana w Yi Zong Jin Jian. Yi Zong Jin Jian to seria książek o tradycyjnej medycynie chińskiej, która została opublikowana w 1742 roku.)

Jeśli osoba odczuwa niepokój, gorąco i pragnienie, a język jest czerwony i suchy, dawka Shi Gao może zostać podwyższona, a do receptury można dodać Zhi MuTian Hua Fen i Lu Gen.

Jeśli osoba cierpi na zaparcia i ma owrzodzenia w jamie ustnej i na języku, receptura może być połączona z Huang Lian Shang Qing Wan. (Oryginalna receptura Huang Lian Shang Qing Wan została zapisana w książce Si He Ting Ji Fang, która została opublikowana w 1893 roku. Receptura zawiera Huang LianHuang QinHuang Bo, Shan Zhi (Zhi Zi), Da HuangLian QiaoJiang Huang, Yuan Shen (Xuan Shen), Bo He, Gui Wei (Dang Gui Wei), Ju Hua, Ge Gen, Chuan Xiong, Jie Geng i Tian Hua Fen. Produkt o nazwie Huang Lian Shang Qing Wan jest sprzedawany w Chinach. Receptura produktu jest zapisana w Farmakopei Chin i różni się od oryginalnej receptury. Surowce lecznicze stosowane w produkcie zawierają Huang Lian, Zhi Zi, Lian Qiao, Man Jing ZiFang FengJing Jie Sui, Bai Zhi, Huang Qin, Ju Hua, Bo He, Da Huang, Huang Bo, Jie Geng, Chuan Xiong, Shi Gao, Xuan Fu Hua i Gan Cao.)

Jeśli podczas bólu głowy śluz z nosa jest żółty i mętny jak ropa, a nasada nosa i obszary w pobliżu obu stron nosa odczuwają ból, do receptury można dodać Cang Er ZiXin Yi i Yu Xing Cao.

Zespół spowodowany wiatrem i wilgocią

Gdy ból głowy jest spowodowany wiatrem i wilgocią, oprócz bólu, głowa może mieć uczucie ciężkości i blokowania, jakby była owinięta czymś wilgotnym. Ciało czuje się zmęczone i ciężkie. Klatka piersiowa ma uczucie zablokowania i ucisku. Apetyt nie jest dobry. Mocz jest mniejszy niż zwykle, a stolec może być luźny. Język jest blady, a nalot na języku jest biały i wygląda jak smalec. Charakterystyka pulsu jest płytka, cienka i miękka.

Metoda leczenia tego zespołu polega na wyganianiu wiatru, wypędzaniu wilgoci i usuwaniu zablokowania. Reprezentatywną recepturą jest Qiang Huo Sheng Shi Tang.

Receptura Qiang Huo Sheng Shi Tang zawiera Qiang Huo (6 g), Du Huo (6 g), Chuan Xiong (1,5 g), Fang Feng (3 g), Man Jing Zi (2 g), Gao Ben (3 g) i Zhi Gan Cao (3 g).

Receptura Qiang Huo Sheng Shi Tang

(Receptura Qiang Huo Sheng Shi Tang, zapisana w książce Pi Wei Lun. Pi Wei Lun, co dosłownie oznacza rozprawę o śledzionie i żołądku, została napisana przez Li Gao w XIII wieku.)

Jeśli klatka piersiowa ma uczucie zablokowania i ucisku, żołądek ma uczucie rozdęcia i zablokowania, brzuch ma uczucie rozdęcia, a stolec jest luźny, do receptury dodaje się Cang ZhuChen Pi i Sha Ren.

Jeśli osoba odczuwa mdłości i wymiotuje, do receptury dodaje się Ban XiaSheng Jiang i Zhu Ru.

Jeśli apetyt nie jest dobry i osoba je mniej niż zwykle, do receptury dodaje się Mai YaShen Qu i Jiao Shan Zha.

Jeśli mocz jest mniejszy niż zwykle, do receptury dodaje się Fu LingYi Yi Ren i Dan Zhu Ye.

W przypadku bólu głowy spowodowanego wilgocią lata, jeśli ciało odczuwa gorąco, ale pot jest niewielki lub prawie nie ma potu, podczas gdy osoba czuje się niespokojna i spragniona, klatka piersiowa ma uczucie zablokowania i ucisku, a osoba często chce wymiotować, do receptury dodaje się Huo XiangPei Lan i He Ye.

Ból głowy spowodowany wewnętrznymi czynnikami chorobotwórczymi

Zespół spowodowany ruchem Yang wątroby w górę

Długotrwałe negatywne emocje mogą sprawić, że wątroba straci funkcję odblokowywania Qi. Zastój Qi wątroby przekształca się w ogień wątroby. Ogień wątroby przesuwa się w górę i wdziera się do głowy, prowadząc do bólu głowy z uczuciem rozdęcia.

Kiedy Yin wątroby i Yin nerek są niewystarczające, wątroba nie otrzymuje odżywienia. Jest to nazywane tym, że woda nie odżywia drewna, ponieważ w teorii pięciu elementów atrybutem nerek jest woda, a atrybutem wątroby jest drewno. Z powodu niedoboru, Yin wątroby nie ogranicza Yang wątroby, a Yang wątroby przesuwa się w górę, co prowadzi do bólu i zawrotów głowy.

Kiedy ruch Yang wątroby w górę powoduje ból głowy, osoba odczuwa ból rozdęcia w głowie, szczególnie po obu stronach głowy. Osoba odczuwa również zawroty głowy, jest niespokojna i rozdrażniona. Czuje coś gorzkiego w ustach, a jego twarz jest zaczerwieniona. Może odczuwać ból w podżebrzu. Język jest czerwony, a nalot na języku jest cienki i żółty. Puls jest napięty jak struna i szybki.

Metodą leczenia tego zespołu jest uspokojenie wątroby i ujarzmienie Yang wątroby. Recepturą reprezentatywną dla tego zespołu jest Tian Ma Gou Teng Yin.

Receptura Tian Ma Gou Teng Yin zawiera Tian Ma (9 g), Gou Teng (12 g), Shi Jue Ming (18 g), Chuan Niu Xi (12 g), Sang Ji Sheng (9 g), Du Zhong (9 g), Zhi Zi (9 g), Huang Qin (9 g), Yi Mu Cao (9 g), Zhu Fu Shen (9 g. Zhu Fu Shen to Fu Shen pokryty cienką warstwą proszku Zhu Sha, wzmacniającego działanie kojące serce i łagodzące niepokój. W recepturze, Fu Shen może być stosowany bez Zhu Sha.) i Ye Jiao Teng (9 g. Ye Jiao Teng jest również nazywany Shou Wu Teng.).

W przypadku silnego bólu głowy, jeśli oczy stają się zaczerwienione, osoba czuje coś gorzkiego w ustach, staje się niecierpliwa i rozdrażniona, cierpi na zaparcia, a mocz jest żółty, do receptury dodaje się Long Dan CaoXia Ku Cao i Da Huang.

Jeśli osoba odczuwa zawroty głowy, jej oczy są suche, a dolna część pleców i kolana odczuwają dyskomfort i osłabienie, do receptury można odpowiednio dodać Sheng Di HuangHe Shou Wu i Gou Qi Zi.

Zespół spowodowany niedoborem krwi

Gdy ból głowy jest spowodowany niedoborem krwi, oprócz bólu głowy, osoba odczuwa zawroty głowy i cierpi na silne kołatanie serca. Zawsze nie ma energii ani siły. Twarz jest blada. Język jest blady, a nalot na języku jest cienki i biały. Puls jest cienki i słaby.

Metoda leczenia polega na odżywieniu Yin i krwi. Reprezentatywną recepturą jest Jia Wei Si Wu Tang. (Receptura Jia Wei Si Wu Tang jest zapisana w książce Jin Gui Yi i nie ma nazwy, ale jest określana jako „nowo utworzona”. Oryginalna receptura Si Wu Tang zawiera Bai Shao, Dang Gui, Shu Di Huang i Chuan Xiong.)

Receptura Jia Wei Si Wu Tang zawiera Bai ShaoDang GuiSheng Di HuangChuan XiongJu HuaMan Jing ZiHuang Qin i Zhi Gan Cao.

W przypadku, gdy osoba nie ma energii ani siły, jeśli odczuwa silniejszy ból głowy podczas pracy fizycznej, ma płytki oddech i nie ma ochoty mówić, a jednocześnie poci się i obawia się wiatru, do receptury można dodać Huang QiDang Shen i Bai Zhu.

Jeśli osoba cierpi na zawroty głowy, szum w uszach, rozdrażnienie i bezsenność, a jej dolna część pleców i kolana odczuwają dyskomfort i osłabienie, do receptury można dodać Shu Di HuangWu Wei Zi i Shan Zhu Yu.

Zespół spowodowany niedoborem Qi

Gdy ból głowy jest spowodowany niedoborem Qi, ból jest tępy i przerywany i staje się silniejszy podczas pracy fizycznej. Osoba je mniej niż zwykle i nie ma energii ani siły. Ma płytki oddech i poci się bez żadnej aktywności. Język jest blady, a nalot na języku jest cienki i biały. Puls jest cienki i słaby.

Metodą leczenia jest wzmocnienie Qi i pomożenie Yang-Qi poruszać się w górę. Reprezentatywną recepturą jest Yi Qi Cong Ming Tang.

Receptura Yi Qi Cong Ming Tang zawiera Huang QiRen ShenSheng MaGe GenMan Jing ZiBai ShaoHuang Bo i Gan Cao.

Jeśli ból głowy jest ciągły, a w międzyczasie osoba cierpi na kołatanie serca i bezsenność, do receptury można dodać Dang GuiShu Di Huang i He Shou Wu.

Jeśli osoba obawia się zimna, a jej dłonie i stopy są zimne, do receptury można dodać Fu ZiRou Gui i Cong Bai.

Zespół spowodowany mętną flegmą

Gdy mętna flegma powoduje ból głowy, głowa odczuwa ból i ciężkość, a osoba jest ospała. Klatka piersiowa i żołądek mają uczucie zablokowania i ucisku. Osoba nie ma apetytu. Odczuwa mdłości. Język jest blady, a nalot na języku jest biały i wygląda jak smalec. Puls jest śliski jak perła tocząca się po talerzu lub puls jest napięty jak struna i śliski.

Metoda leczenia polega na usunięciu flegmy i przywróceniu ruchu Qi żołądka w dół. Reprezentatywną recepturą jest Ban Xia Bai Zhu Tian Ma Tang.

Receptura Ban Xia Bai Zhu Tian Ma Tang zawiera Ban Xia (9 g), Bai Zhu (18 g), Tian Ma (6 g), Ju Hong (6 g), Fu Ling (6 g), Gan Cao (3 g), Sheng Jiang (1 kawałek) i Da Zao (2, liczba).

W przypadku, gdy flegma i wilgoć blokują środkowe Jiao (Środkowe Jiao to pojęcie w tradycyjnej medycynie chińskiej. Narządy wewnętrzne ciała są podzielone na trzy regiony, które nazywane są trzema Jiao. Środkowy region nazywany jest środkowym Jiao, który obejmuje śledzionę i żołądek.), jeśli klatka piersiowa i żołądek mają bardzo silne uczucie blokowania i ucisku, do receptury można dodać Hou PoZhi Ke i Sha Ren.

Jeśli osoba czuje coś gorzkiego w ustach, a wypróżnianie staje się trudne, podczas gdy nalot na języku jest żółty i wygląda jak smalec, a puls jest śliski i szybki, Bai Zhu powinien zostać usunięty z receptury, a Huang LianZhi Shi i Zhu Ru mogą zostać dodane do receptury. Huang Lian Wen Dan Tang może być alternatywną recepturą, która zawiera Ban Xia, Chen Pi, Fu Ling, Gan Cao, Zhi Shi, Zhu Ru, Huang Lian, Da Zao i Sheng Jiang.

Zespół spowodowany niedoborem nerek

Gdy niedobór Jing nerek powoduje ból głowy, oprócz bólu, głowa ma uczucie pustki, a osoba cierpi na zawroty głowy i szum w uszach. Dolna część pleców i kolana odczuwają dyskomfort i osłabienie. Osoba zawsze nie ma energii ani siły. Często nie może zasnąć. Często zapomina o różnych rzeczach. Jeśli osoba jest mężczyzną, może mieć nadmierne zmazy nocne; jeśli osoba jest kobietą, może mieć białe upławy. Język jest czerwony, a nalot na języku jest mniejszy niż normalnie. Puls jest cienki i nie ma siły.

Metoda leczenia polega na odżywianiu nerek i wzmacnianiu Jing nerek. Reprezentatywną recepturą dla tego zespołu jest Da Bu Yuan Jian.

Receptura Da Bu Yuan Jian zawiera Ren ShenShan YaoShu Di HuangDu ZhongGou Qi ZiDang GuiShan Zhu Yu i Gan Cao.

W przypadku bólu głowy z zawrotami głowy, jeśli twarz staje się zaczerwieniona, pojawia się uczucie gorąca lub nasila się w regularnych odstępach czasu jak pływy, a w międzyczasie występują poty, wskazuje to na niedobór Yin nerek, więc Ren Shen powinien zostać usunięty z receptury, a Mo Han LianZhi Mu i Huang Bo mogą zostać dodane do receptury.

Jeśli osoba obawia się zimna, dłonie i stopy są zimne, dolna część pleców i kolana odczuwają dyskomfort i osłabienie, język jest blady, nalot na języku jest biały, a puls jest zapadnięty i cienki, wskazuje to na niedobór Yang nerek, a do receptury można dodać Lu Jiao i Fu Zi.

Zespół spowodowany zastojem krwi

Gdy zastój krwi powoduje ból głowy, ból głowy trwa bardzo długo, pozycja bólu jest stała, a ból czuje się jak ukłucie szydłem. Zespół ten może również wystąpić, jeśli głowa została kiedyś zraniona. Kolor języka jest fioletowy i ciemny, a w języku można zobaczyć jeden lub kilka ciemniejszych obszarów lub plam, które nazywane są obszarami zastoju krwi lub plamami zastoju krwi. Nalot na języku jest cienki i biały. Puls jest cienki lub puls jest cienki i szorstki.

Metoda leczenia polega na pobudzeniu ruchu krwi i usunięciu zastoju krwi. Recepturą reprezentatywną dla tego zespołu jest Tong Qiao Huo Xue Tang.

Receptura Tong Qiao Huo Xue Tang zawiera Chi Shao (3 g), Chuan Xiong (3 g), Tao Ren (9 g), Hong Hua (9 g), She Xiang (0,15 g), Lao Cong (6 g. Cong to Allium fistulosum L., a Lao Cong oznacza stary Cong, który rósł przez długi czas.), Sheng Jiang (9 g), Da Zao (5 g) i Huang Jiu (250 g. Jest to rodzaj tradycyjnego wina ryżowego w Chinach. Ponieważ jego kolor jest żółty, nazywane jest żółtym winem, co w chińskim Pinyin zapisuje się jako Huang Jiu.).

Jeśli ból głowy jest bardzo silny, do receptury można dodać Quan XieWu Gong i Tu Bie Chong.

W przypadku bólu głowy, który trwał przez bardzo długi czas, jeśli osoba zawsze nie ma energii ani siły, jej oddech jest płytki bez siły i nie ma ochoty mówić, a puls jest cienki, słaby i nie ma siły, do receptury można dodać Huang QiDang Shen i Dang Gui.

Jeśli osoba bardzo boi się zimna, do receptury można dodać Gui ZhiXi Xin i Fu Zi w zależności od potrzeb.

BIBLIOGRAFIA:

1. Choroby wewnętrzne w medycynie chińskiej, red. Zhang Boli i Wu Mianhua, Wydawnictwo Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Chin, Beijing 2017.

2. Receptury medycyny chińskiej, red. Li Ji i Lian Jianwei, Wydawnictwo Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Chin, Beijing 2016.

UWAGA:

Niektóre surowce nie są dopuszczone do stosowania w UE. Wiedza zawarta w artykule opiera się na warunkach w Chinach. Rzeczywiste stosowanie surowców w UE jest zgodne z regulacjami UE.

opublikowano

zaktualizowano

Awatar Yike Jiang