Receptury ziół chińskich na poprawę przedwczesnego wytrysku

Przedwczesny wytrysk jest rodzajem zaburzenia seksualnego. W artykule opisano, co powoduje przedwczesny wytrysk w medycynie chińskiej i jak chińskie zioła poprawiają przedwczesny wytrysk.

Co powoduje przedwczesny wytrysk

W medycynie chińskiej przedwczesny wytrysk może być spowodowany negatywnymi emocjami, inwazją chorobotwórczej wilgoci z gorącem, nadmiernym życiem seksualnym lub osłabieniem ciała spowodowanym długotrwałą chorobą.

Nerki przechowują Jing, który ma kluczowy wpływ na płodność. Nasienie jest przekształcane z Jing nerek i jest regulowane przez Qi nerek. Jeśli Qi nerek nie jest w stanie utrzymać nasienia, występuje przedwczesny wytrysk. Oprócz niedoboru Qi nerek, niedobór Yin nerek, niedobór serca i śledziony oraz inwazja chorobotwórczej wilgoci z gorącem na meridian wątroby może również prowadzić do przedwczesnego wytrysku.

Zespół spowodowany inwazją wilgoci z gorącem na meridian wątroby

Kiedy chorobotwórcza wilgoć z gorącem atakuje meridian wątroby, może wystąpić przedwczesny wytrysk z następującymi objawami: penis łatwo ma erekcję; w ustach jest gorzki smak, a gardło jest suche; klatka piersiowa odczuwa ucisk, a podżebrza ból; moszna jest mokra i swędzi, a mocz jest żółty i mętny; język jest czerwony, a nalot na języku jest żółty i wygląda jak warstwa smalcu; puls jest napięty jak struna, śliski jak perła tocząca się na talerzu i szybki.

Metoda leczenia polega na usunięciu wilgoci i gorąca z meridianu wątroby. Reprezentatywną recepturą leczenia jest Long Dan Xie Gan Tang. Receptura zawiera Long Dan Cao (6 g), Ze Xie (12 g), Mu Tong (6 g), Che Qian Zi (9 g), Dang Gui (3 g), Chai Hu (6 g), Sheng Di Huang (9 g), Huang Qin (9 g), Zhi Zi (9 g), i Sheng Gan Cao (6 g).

Jeśli objawy spowodowane wilgocią z gorącem są bardziej nasilone, do receptury można dodać Ku Shen, Bai Hua She She Cao i Huang Bo.

Jeśli moszna jest mokra, a swędzenie jest trudne do wytrzymania, do receptury można dodać Tu Fu Ling, Di Fu Zi i She Chuang Zi.

Zespół spowodowany niedoborem serca i śledziony

Kiedy niedobór serca i śledziony powoduje przedwczesny wytrysk, występują następujące objawy: kołatanie serca, częste zapominanie i wiele snów podczas snu; brak apetytu, uczucie rozdęcia brzucha i luźny stolec; zmęczenie i brak siły; blady język; cienki i słaby puls.

Zioła na przedwczesny wytrysk spowodowany niedoborem serca i śledziony mają na celu odżywienie serca i śledziony. Reprezentatywną recepturą leczenia jest Gui Pi Tang. Receptura zawiera Ren Shen (9 g), Huang Qi (18 g), Bai Zhu (18 g), Fu Shen (18 g), Suan Zao Ren (18 g), Long Yan Rou (18 g), Mu Xiang (9 g), Zhi Gan Cao (6 g), Dang Gui (3 g), Yuan Zhi (3 g), Sheng Jiang (5 kawałków), i Da Zao (1, liczba).

Jeśli występują również objawy niedoboru nerek, do receptury można dodać Shan Zhu Yu, Du Zhong, Tu Si Zi, Jin Ying Zi i Qian Shi.

Jeśli występują również objawy niedoboru Yin serca, z recepturą można połączyć Sheng Mai San, który zawiera Mai Dong (9 g), Wu Wei Zi (6 g) i Ren Shen (9 g).

Zespół spowodowany nadaktywnością ognia nerek

Niedobór Yin nerek prowadzi do nadaktywności Yang nerek. Yang serca nazywane jest ogniem serca, a Yang nerek nazywane jest ogniem nerek. Są one zdrowym ogniem, ale ich nadaktywność jest chorobotwórcza. Ogień serca nazywany jest ogniem monarchy, ponieważ w teorii medycyny chińskiej serce odgrywa rolę monarchy. Ogień nerek i ogień wątroby nazywane są ogniem premiera.

Kiedy ogień nerek jest nadaktywny, może wystąpić przedwczesny wytrysk z następującymi objawami: penis łatwo ma erekcję; dolna część pleców i kolana są obolałe i słabe; osoba jest niespokojna i odczuwa gorąco w środkowych obszarach dłoni i podeszew oraz w okolicy serca; uczucie gorąca pojawia się regularnie jak pływy i występują nocne poty; język jest czerwony z niewielkim nalotem; puls jest cienki i szybki.

Zioła na przedwczesny wytrysk spowodowany nadaktywnością ognia nerek mają na celu odżywienie Yin i zmniejszenie ognia. Reprezentatywną recepturą leczenia jest Zhi Bo Di Huang Wan. Receptura zawiera Zhi Mu (6 g), Huang Bo (6 g), Shu Di Huang (24 g), Shan Zhu Yu (12 g), Shan Yao (12 g), Fu Ling (9 g), Mu Dan Pi (9 g), i Ze Xie (9 g).

Receptura Zhi Bo Di Huang Wan, zapisana w Yi Fang Kao, książce medycyny chińskiej

(Receptura Zhi Bo Di Huang Wan, zapisana w Yi Fang Kao, książce medycyny chińskiej)

Jeśli zmazy nocne lub mokre sny są częste, do receptury można dodać Jin Ying Zi, Sha Yuan Zi, Nyu Zhen Zi, Han Lian Cao i Gui Jia.

Jeśli osoba czuje się bardzo niespokojna z uczuciem gorąca w środkowych obszarach dłoni i podeszew oraz w okolicy serca, do receptury można dodać Bie Jia i Di Gu Pi.

Jeśli ból w dolnej części pleców spowodowany niedoborem nerek jest poważny, do receptury można dodać Xu Duan, Gou Ji i Du Zhong.

Zespół spowodowany osłabieniem Qi nerek

Kiedy Qi nerek jest słaba, przedwczesny wytrysk może wystąpić z następującymi objawami: zmazy nocne lub mokre sny; hipoaktywne pożądanie seksualne; ból i osłabienie dolnej części pleców i kolan; czysty mocz, który jest większy niż zwykle i częste oddawanie moczu w nocy; blada twarz; blady język i biały nalot na języku; zapadnięty i słaby puls.

Zioła na przedwczesny wytrysk spowodowany osłabieniem Qi nerek mają na celu odżywienie nerek i utrzymanie Jing nerek. Reprezentatywną recepturą leczenia jest Jin Gui Shen Qi Wan. Receptura zawiera Gui Zhi (3 g), Fu Zi (3 g), Shu Di Huang (24 g), Shan Zhu Yu (12 g), Shan Yao (12 g), Fu Ling (9 g), Mu Dan Pi (9 g), i Ze Xie (9 g).

Receptura Jin Gui Shen Qi Wan, zapisana w Jin Gui Yao Lue, książce napisanej przez Zhang Zhongjing, który w starożytnych Chinach nazywany był mędrcem medycyny

(Receptura Jin Gui Shen Qi Wan, zapisana w Jin Gui Yao Lue, książce napisanej przez Zhang Zhongjing, który w starożytnych Chinach nazywany był mędrcem medycyny)

Aby wzmocnić skuteczność odżywiania nerek i utrzymywania Jing nerek, do receptury można dodać Long Gu, Mu Li, Du Zhong, Rou Cong Rong, Tu Si Zi, Jin Ying Zi i Qian Shi.

Jeśli nasienie jest czyste i zimne, można zmienić recepturę na Zan Yu Dan, który zawiera Shu Di Huang, Bai Zhu, Dang Gui, Gou Qi Zi, Du Zhong, Xian Mao, Ba Ji Tian, Shan Zhu Yu, Ying Yang Huo, Rou Cong Rong, Jiu Cai Zi, She Chuang Zi, Fu Zi i Rou Gui.

Receptura Zan Yu Dan, zapisana w Jing Yue Quan Shu, książce medycyny chińskiej

(Receptura Zan Yu Dan, zapisana w Jing Yue Quan Shu, książce medycyny chińskiej)

Jeśli oddawanie moczu jest bardzo częste w nocy, do receptury można dodać Yi Zhi Ren i Wu Yao.

PRZYPIS:

Określona dawka receptury w gramach to dawka codzienna do nowoczesnego stosowania, a na ogół do wywaru.

BIBLIOGRAFIA:

1. Choroby wewnętrzne w medycynie chińskiej, red. Zhang Boli i Wu Mianhua, Wydawnictwo Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Chin, Beijing 2017.

2. Receptury medycyny chińskiej, red. Li Ji i Lian Jianwei, Wydawnictwo Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Chin, Beijing 2016.

UWAGA:

Niektóre surowce nie są dopuszczone do stosowania w UE. Wiedza zawarta w artykule opiera się na warunkach w Chinach. Rzeczywiste stosowanie surowców w UE jest zgodne z regulacjami UE.

opublikowano

zaktualizowano

Awatar Yike Jiang