Receptury ziół chińskich na poprawę impotencji

Impotencja jest rodzajem zaburzenia seksualnego. W artykule opisano, co powoduje impotencję w medycynie chińskiej i jak chińskie zioła poprawiają impotencję.

Co powoduje impotencję

W tradycyjnej medycynie chińskiej, chociaż miejscem impotencji jest penis, zespół ten jest związany z wątrobą, nerkami, sercem i śledzioną. Zespół ten może być spowodowany zastojem Qi, gorącą wilgocią, zimną wilgocią, flegmą lub zastojem krwi. Niedobór narządów wewnętrznych i zatrzymanie czynników chorobotwórczych często występują jednocześnie. Aby usunąć zatrzymanie czynników chorobotwórczych, główną metodą jest leczenie wątroby. A w celu poprawy niedoboru narządów wewnętrznych, główną metodą jest leczenie zaangażowanych narządów wewnętrznych. We wczesnej fazie impotencji zespół, który jest spowodowany po prostu słabością Yang nerek, jest rzadki. Dlatego proszę pamiętać, aby nie nadużywać surowców leczniczych, które wzmacniają Yang nerek.

Zespół spowodowany zastojem Qi wątroby

Kiedy impotencja jest spowodowana zastojem Qi wątroby, występują następujące objawy: penis nie jest w stanie erekcji podczas stosunku płciowego, ale może mieć erekcję podczas snu, lub penis może stanąć, ale nie jest w stanie być sztywny; osoba może czuć się przygnębiona, a klatka piersiowa i podżebrza odczuwają ból rozdęcia; osoba może często bekać, odczuwa dyskomfort w żołądku, nie ma apetytu i ma luźne stolce; język jest blady, a nalot na języku jest cienki i biały; puls jest napięty jak struna, a czasami jest również cienki.

Zioła na ten zespół mają na celu uwolnienie zastoju Qi poprzez odblokowanie wątroby i podniesienie penisa poprzez wprawienie Qi w ruch. Reprezentatywna receptura leczenia to Chai Hu Shu Gan San, która zawiera Chai Hu (6 g), Xiang Fu (4,5 g), Zhi Ke (4,5 g), Chuan Xiong (4,5 g), Bai Shao (4,5 g), Chen Pi (6 g) i Zhi Gan Cao (1,5 g).

Jeśli osoba czuje się niecierpliwa i drażliwa, odczuwa suchość i gorzki smak w ustach, jej oczy są zaczerwienione, a mocz jest żółty, do receptury można dodać Mu Dan Pi, Zhi Zi i Long Dan Cao.

Jeśli występuje zastój krwi, receptura może dodać Dan Shen, Dang Gui i Ji Xue Teng. Jeśli zastój krwi jest poważny, można również dodać Wu Gong.

Jeśli dolna część pleców odczuwa dyskomfort, a kończyny są osłabione, do receptury można dodać Sha Yuan Zi, Gou Qi Zi i Xian Ling Pi.

Jeśli osoba nie ma apetytu i ma luźne stolce, do receptury można dodać Bai Zhu, Shan Yao, Yi Yi Ren i Mu Xiang.

Jeśli osoba cierpi na bezsenność i silny stres, do receptury można dodać Suan Zao Ren, Wu Wei Zi, He Huan Pi, Shi Chang Pu i Yu Jin.

Zespół spowodowany gorącą wilgocią

Kiedy impotencja jest spowodowana gorącą wilgocią, występują następujące objawy: penis nie jest w stanie mieć erekcji, jest zwiotczały i długi; jądra mają uczucie ciężkości i ból obrzęku, a moszna jest swędząca lub mokra od potu; osoba odczuwa nudności, a w ustach ma gorzki smak i uczucie lepkości; podżebrza mają uczucie rozdęcia, brzuch odczuwa dyskomfort, a ciało jest zmęczone; mocz jest żółty lub pomarańczowy, a oddawanie moczu nie jest gładkie i cewka moczowa odczuwa palący ból; defekacja nie jest gładka i zawsze ma uczucie, że stolec nie został całkowicie usunięty; język jest czerwony, a nalot na języku jest żółty i wygląda jak warstwa smalcu; puls jest śliski jak perła tocząca się na talerzu i jest szybki.

Zioła na ten zespół mają na celu pozbycie się gorącej wilgoci poprzez oddawanie moczu i defekację. Reprezentatywna receptura to Long Dan Xie Gan Tang, która zawiera Long Dan Cao (6 g), Sheng Di Huang (9 g), Mu Tong (6 g), Ze Xie (12 g), Che Qian Zi (9 g), Dang Gui (3 g), Chai Hu (6 g), Zhi Zi (9 g), Huang Qin (9 g) i Sheng Gan Cao (6 g).

W przypadku mokrej i swędzącej moszny, do receptury można dodać Di Fu Zi, Huang Bo, Ku Shen i She Chuang Zi.

Jeśli dolna część brzucha odczuwa ból rozdęcia, do receptury można dodać Yan Hu Suo i Chuan Lian Zi.

Jeśli nasienie zawiera trochę krwi, receptura może dodać Da Ji, Xiao Ji, Qian Cao i Xian He Cao.

Jeśli gorąco nie jest silne, a mętna wilgoć blokuje Qi, która przenosi czysty Yang, który zawsze porusza się w górę, do receptury można dodać Hou Po, Cang Zhu, Chen Pi i Sha Ren.

Zespół spowodowany osłabieniem Yang nerek

Ponieważ Yang nerek nazywany jest ogniem nerek, a nerki mogą być również nazywane Ming Men, co dosłownie oznacza bramę życia, osłabienie Yang nerek jest również nazywane osłabieniem ognia Ming Men. Gdy impotencja jest spowodowana osłabieniem Yang nerek, występują następujące objawy: penis nie jest w stanie mieć erekcji, a pożądanie seksualne jest hipoaktywne, lub penis może stanąć, ale nie jest w stanie być sztywny; nasienie jest niewielkie, i jest rzadkie i zimne; osoba czuje się zmęczona i ospała, i obawia się zimna, podczas gdy kończyny są zimne; twarz jest blada, i zdarzają się zawroty głowy i szum w uszach; dolna część pleców i kolana odczuwają dyskomfort i osłabienie; w nocy jest dużo moczu, który jest bezbarwny; między godziną 3 a 5 rano występuje biegunka, podczas gdy penis jest zimny i kurczy się; język jest blady i większy niż normalnie, a nalot na języku jest cienki i biały; puls jest zapadnięty i powolny, a czasami puls może być cienki.

Zioła na ten zespół mają na celu rozgrzanie nerek i odżywienie Jing nerek oraz wzmocnieniu Yang nerek i podniesieniu penisa. Reprezentatywną recepturą jest Zan Yu Dan, która zawiera Shu Di Huang, Dang Gui, Du Zhong, Ba Ji Tian, Rou Cong Rong, Ying Yang Huo, She Chuang Zi, Rou Gui, Bai Zhu, Gou Qi Zi, Xian Mao, Shan Zhu Yu, Jiu Cai Zi, Fu Zi, Ren Shen i Lu Rong.

Jeśli niedobór Yang nerek nie jest poważny, ale występuje niedobór Jing nerek i krwi, recepturę można zmienić na Zuo Gui Wan lub Jin Gui Shen Qi Wan z niezbędnymi modyfikacjami. Receptura Zuo Gui Wan zawiera Shu Di Huang (24 g), Shan Yao (12 g), Gou Qi Zi (12 g), Shan Zhu Yu (12 g), Chuan Niu Xi (9 g), Tu Si Zi (12 g), Lu Jiao (12 g) i Gui Jiao (12 g). Receptura Jin Gui Shen Qi Wan zawiera Shu Di Huang (24 g), Shan Yao (12 g), Shan Zhu Yu (12 g), Ze Xie (9 g), Fu Ling (9 g), Mu Dan Pi (9 g), Gui Zhi (3 g) i Fu Zi (3 g).

Receptura Zuo Gui Wan, zapisana w Jing Yue Quan Shu, książce medycyny chińskiej

(Receptura Zuo Gui Wan, zapisana w Jing Yue Quan Shu, książce medycyny chińskiej)

Jeśli zmaza nocna zdarza się często, a nasienie jest zimne i niewielkie, do receptury można dodać Fu Pen Zi, Jin Ying Zi i Yi Zhi Ren, aby odżywić nerki i utrzymać Jing nerek.

Zespół spowodowany niedoborem serca i śledziony

Gdy impotencja jest spowodowana niedoborem serca i śledziony, występują następujące objawy: penis nie jest w stanie mieć erekcji, a objaw ten staje się poważny po męczącej pracy; osoba cierpi na kołatanie serca, bezsenność i wiele snów podczas spania; osoba czuje się zmęczona i nie ma siły; twarz jest ziemista, występuje brak apetytu, brzuch ma uczucie rozdęcia, a stolec jest luźny; język jest blady, na krawędzi języka są ślady zębów, a nalot na języku jest cienki i biały; puls jest cienki i słaby.

Zioła na ten zespół mają na celu ożywienie śledziony i odżywienie serca, a także wzmocnieniu Qi i podniesieniu penisa. Reprezentatywną recepturą leczenia jest Gui Pi Tang, która zawiera Ren Shen (9 g), Bai Zhu (18 g), Huang Qi (18 g), Zhi Gan Cao (6 g), Yuan Zhi (3 g), Suan Zao Ren (18 g), Fu Shen (18 g), Long Yan Rou (18 g), Dang Gui (3 g), Mu Xiang (9 g), Da Zao (1, liczba) i Sheng Jiang (5 kawałków).

Jeśli występuje zastój Qi wątroby, recepturę można połączyć z recepturą Chai Hu Shu Gan San.

Jeśli występuje niedobór Yang śledziony i Yang nerek, w recepturze można dodać Xian Ling Pi, Bu Gu Zhi, Jiu Xiang Chong i Yang Qi Shi.

Jeśli osoba jest otyła, do receptury można dodać Ze Xie, He Ye, Yi Yi Ren, Cang Zhu i Chen Pi.

Zespół spowodowany uszkodzeniem nerek przez przestraszone emocje

W medycynie chińskiej strach jest związany z nerkami. Jednakże, gdy osoba jest bardzo przestraszona, strach może uszkodzić nerki. W takim przypadku występują następujące objawy: penis nie jest w stanie erekcji podczas stosunku płciowego, ale często może mieć erekcję, gdy pozostaje sam; osoba jest bojaźliwa i nerwowa, wstydzi się mówić, a jej głos jest niski; cierpi na kołatanie serca z uczuciem strachu i ma wiele snów podczas spania; język jest blady, a nalot na języku jest biały; puls jest napięty jak struna i jest cienki.

Zioła na ten zespół mają na celu odżywienie nerek, uspokojenie umysłu i wzmocnienie odwagi. Reprezentatywną recepturą leczenia jest Qi Yang Yu Xin Dan, która zawiera Ren Shen, Yuan Zhi, Fu Shen, Shi Chang Pu, Gan Cao, Ju Hong, Sha Ren, Chai Hu, Tu Si Zi, Bai Zhu, Suan Zao Ren, Dang Gui, Bai Shao, Shan Yao i Shen Qu.

Receptura Qi Yang Yu Xin Dan, zapisana w Bian Zheng Lu, książce medycyny chińskiej

(Receptura Qi Yang Yu Xin Dan, zapisana w Bian Zheng Lu, książce medycyny chińskiej)

Jeśli osoba czuje się bardzo przestraszona i niespokojna, do receptury można dodać Long Chi i Ci Shi.

W przypadku bezsenności i wielu snów podczas spania, do receptury można dodać Wu Wei Zi, Hu Po i He Huan Pi.

W przypadku niedoboru Yin nerek i nadpobudliwości Yang serca, do receptury można dodać Huang Lian i Rou Gui.

Jeśli dolna część pleców i kolana odczuwają dyskomfort i osłabienie, do receptury można dodać Du Zhong, Rou Cong Rong, Hai Ma i Suo Yang.

Jeśli zastój krwi blokuje meridiany, receptura może dodać Wu Gong, Feng Fang, Dan Shen i Chuan Xiong.

PRZYPIS:

Określona dawka receptury w gramach to dawka codzienna do nowoczesnego stosowania, a na ogół do wywaru.

BIBLIOGRAFIA:

1. Choroby wewnętrzne w medycynie chińskiej, red. Zhang Boli i Wu Mianhua, Wydawnictwo Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Chin, Beijing 2017.

2. Receptury medycyny chińskiej, red. Li Ji i Lian Jianwei, Wydawnictwo Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Chin, Beijing 2016.

UWAGA:

Niektóre surowce nie są dopuszczone do stosowania w UE. Wiedza zawarta w artykule opiera się na warunkach w Chinach. Rzeczywiste stosowanie surowców w UE jest zgodne z regulacjami UE.

opublikowano

zaktualizowano

Awatar Yike Jiang