Receptura Xiao Chai Hu Tang

Xiao Chai Hu Tang pochodzi z Shang Han Lun, klasycznej książki tradycyjnej medycyny chińskiej napisanej przez Zhang Zhongjing, który przez Chińczyków nazywany jest mędrcem medycyny.

Opis receptury Xiao Chai Hu Tang w książce Shang Han Lun

(Opis receptury Xiao Chai Hu Tang w książce Shang Han Lun)

Codzienna dawka receptury

Chai Hu 24 g, Huang Qin 9 g, Ren Shen 9 g, Zhi Gan Cao 9 g, Ban Xia 9 g, Sheng Jiang 9 g, Da Zao 4 (liczba).

Metoda stosowania receptury polega na piciu wywaru przygotowanego z wodą.

Zastosowanie receptury

Xiao Chai Hu Tang może przywrócić harmonię meridianów Shaoyang.

Pierwszym działaniem jest leczenie zespołu Shaoyang spowodowanego chorobotwórczym zimnem. Zespół ten ma następujące objawy: uczucie zimna i gorączka występują naprzemiennie; klatka piersiowa i podżebrza są niewygodne z powodu uczucia wypełnienia i ucisku; osoba jest przygnębiona, nie ma apetytu, czuje się niespokojna i często chce wymiotować; w ustach jest gorzki smak, gardło jest suche, widzenie jest niewyraźne z zawrotami głowy; pokrycie języka jest cienkie i białe, puls jest napięty jak uczucie dotykania sznurka.

Drugim działaniem jest leczenie zespołu inwazji gorąca w pomieszczeniu krwi kobiety, który rozwija się w wyniku inwazji chorobotwórczego wiatru. Zespół ten ma objawy: uczucie zimna i gorączka występują naprzemiennie, a objaw ten występuje w regularnych odstępach czasu; miesiączka zostaje przerwana. W medycynie chińskiej zarówno macicę, jak i wątrobę można nazwać pomieszczeniem krwi.

Trzecim działaniem jest leczenie malarii i żółtaczki z objawami zespołu Shaoyang.

Granulki receptury Xiao Chai Hu Tang, wyprodukowane w Japonii

(Granulki receptury Xiao Chai Hu Tang, wyprodukowane w Japonii)

Jak zimno chorobotwórcze lub wiatr chorobotwórczy wywołuje objawy

Rozróżnienie zespołów chorobowych sześciu meridianów

Teoria rozróżnienia zespołów chorobowych sześciu meridianów została stworzona przez Zhang Zhongjing. Zgodnie z tą teorią, po inwazji zewnętrznego czynnika chorobotwórczego na ludzkie ciało, postęp choroby przebiega zazwyczaj od pozycji powierzchownej do pozycji wewnętrznej, co oznacza od skóry do narządów wewnętrznych. Postęp choroby następuje zgodnie z sekwencją Taiyang, Yangming, Shaoyang, Taiyin, Shaoyin i Jueyin.

Meridiany Shaoyang obejmują meridian potrójnego-Jiao ręki-Shaoyang i meridian pęcherzyka żółciowego stopy-Shaoyang. Pozycja Shaoyang nazywana jest „pół powierzchowną i pół wewnętrzną”.

Gdy czynnik chorobotwórczy pozostaje w pozycji powierzchownej, leczenie polega na wywołaniu pocenia się. Gdy czynnik chorobotwórczy pozostaje w pozycji wewnętrznej, leczenie polega na wywołaniu wymiotów lub wypróżnieniu. Gdy czynnik chorobotwórczy pozostaje w pozycji pół powierzchownej i pół wewnętrznej, leczenie polega na przywróceniu harmonii.

Zespół chorobowy w pozycji pół powierzchownej i pół wewnętrznej

Naprzemienne występowanie uczucia zimna i gorączki jest typowym objawem zespołu w pozycji pół powierzchownej i pół wewnętrznej. W tej pozycji czynnik chorobotwórczy próbuje przedostać się dalej do pozycji wewnętrznej, podczas gdy zdrowa Qi próbuje zepchnąć czynnik chorobotwórczy do pozycji powierzchownej i wypędzić go z ciała. Naprzemienne występowanie uczucia zimna i gorączki oznacza zaciekłą walkę między czynnikiem chorobotwórczym a zdrową Qi.

Czynnik chorobotwórczy pozostaje w meridianach Shaoyang i powoduje stagnację Qi meridianów. Stagnacja Qi powoduje gorąco, a gorąco pęcherzyka żółciowego nazywane jest ogniem pęcherzyka żółciowego. Ogień pęcherzyka żółciowego przesuwa się w górę, prowadząc do dyskomfortu w klatce piersiowej i podżebrzach, niepokoju, gorzkiego smaku w ustach, suchości w gardle i niewyraźnego widzenia z zawrotami głowy.

Ogień pęcherzyka żółciowego zaburza funkcje żołądka, sprawia, że Qi żołądka nienormalnie przesuwa się w górę, co prowadzi do depresji, braku apetytu i wymiotów.

Jak wiatr chorobotwórczy wywołuje zespół inwazji gorąca w pomieszczeniu krwi kobiety

W okresie menstruacyjnym kobiety, wiatr chorobotwórczy wdziera się do jej ciała i powoduje zespół powierzchowny, który ma typowy objaw strachu przed zimnem podczas gorączki. Kiedy zespół powierzchowny rozwija się dalej w zespół pół powierzchowny i pół wewnętrzny, gorąco chorobotwórcze wywołane gorączką wdziera się do krwi i skleja się z krwią, więc uczucie zimna i gorączka występują naprzemiennie, a objaw ten występuje w regularnych odstępach czasu, podobnie jak malaria. Co więcej, sklejanie się gorąca i krwi prowadzi do zastoju krwi, który przerywa miesiączkę.

Jak działa receptura

Chai Hu ma gorzki smak i neutralną naturę. Działa na meridiany wątroby i pęcherzyka żółciowego, uwalnia zastój Qi i wypędza czynnik chorobotwórczy, który pozostaje w pozycji Shaoyang. W tej recepturze Chai Hu jest nazywany monarchą, ponieważ jego dawka jest największa i wywiera główne działanie lecznicze na główne objawy.

Huang Qin ma gorzki smak i zimną naturę. Usuwa gorąco w pozycji Shaoyang. W tej recepturze Huang Qin nazywany jest ministrem, który pełni rolę wspomagającą monarchę w leczeniu głównych objawów.

Ban Xia i Sheng Jiang przywracają harmonię funkcji żołądka, przywracają stan poruszania się w dół Qi, która nieprawidłowo porusza się w górę, i przestają wymiotować.

Ren Shen i Da Zao wzmacniają Qi i ożywiają śledzionę. Zdrowa Qi zostaje wzmocniona, więc jest w stanie zapobiec dalszej inwazji czynnika chorobotwórczego i wypędzić go z ciała.

Para Ren Shen i Da Zao współpracuje z parą Ban Xia i Sheng Jiang, przywracając harmonię między ruchem Qi śledziony w górę i ruchem Qi żołądka w dół.

Zhi Gan Cao pomaga Ren Shen i Da Zao wzmocnić zdrową Qi. Co więcej, Zhi Gan Cao moderuje naturę ziół i sprawia, że zioła spełniają swoje role w sposób skoordynowany.

Dodawanie i usuwanie ziół w celu dostosowania receptury

Po wypiciu wywaru z Xiao Chai Hu Tang objawy zostaną złagodzone bez pocenia się lub z poceniem się. Jeśli zdrowa Qi jest słaba, po wypiciu wywaru najpierw pojawi się uczucie zimna z dreszczami, a następnie gorączka z poceniem się. Ten stan oznacza, że wzmocniona zdrowa Qi powraca i wypędza czynnik chorobotwórczy.

Jeśli osoba odczuwa niepokój i dyskomfort w klatce piersiowej, ale nie chce wymiotować, oznacza to, że gorąco pozostaje w klatce piersiowej. Dostosowanie receptury to usunięcie Ban Xia i Ren Shen oraz dodanie Gua Lou w celu pozbycia się gorąca, uregulowania Qi i uwolnienia niedrożności klatki piersiowej.

Jeśli osoba jest spragniona, jest to spowodowane tym, że gorąco uszkadza płyny ciała. Dostosowanie receptury to usunięcie Ban Xia i dodanie Tian Hua Fen w celu zwiększenia generowania płynów ciała i złagodzenia uczucia pragnienia.

Jeśli brzuch odczuwa ból, zgodnie z teorią pięciu elementów, jest to spowodowane tym, że drewno wątroby nadmiernie ogranicza ziemię śledziony. Dostosowanie receptury to usunięcie Huang Qin i dodanie Bai Shao w celu zmiękczenia wątroby, złagodzenia skurczów i zaprzestania bólu.

Jeśli w podżebrzu odczuwa się coś twardego, jest to spowodowane zastojem flegmy. Dostosowanie receptury to usunięcie Da Zao i dodanie Mu Li w celu zmiękczenia twardości i pozbycia się czegoś twardego spowodowanego zastojem flegmy.

Jeśli występuje kołatanie serca, a mocz zmniejsza się lub trudno go wydalić, jest to spowodowane tym, że zatrzymana woda wpływa na serce. Dostosowanie receptury to usunięcie Huang Qin i dodanie Fu Ling w celu zwiększenia wydalania wody i uspokojenia serca.

Jeśli osoba nie odczuwa pragnienia, a temperatura ciała jest nieco wyższa niż normalnie, oznacza to, że czynnik chorobotwórczy nadal pozostaje w pozycji powierzchownej. Dostosowanie receptury to usunięcie Ren Shen i dodanie Gui Zhi w celu wypędzenia wiatru chorobotwórczego i uwolnienia niedrożności pozycji powierzchownej.

Jeśli występuje kasłanie, jest to spowodowane zimnem z zatrzymaniem flegmy w płucach. Dostosowanie receptury to usunięcie Ren Shen, Da Zao i Sheng Jiang oraz dodanie Wu Wei Zi i Gan Jiang w celu rozgrzania płuc i zaprzestania kasłania.

BIBLIOGRAFIA:

Receptury medycyny chińskiej, red. Li Ji i Lian Jianwei, Wydawnictwo Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Chin, Beijing 2016.

UWAGA:

Niektóre surowce nie są dopuszczone do stosowania w UE. Wiedza zawarta w artykule opiera się na warunkach w Chinach. Rzeczywiste stosowanie surowców w UE jest zgodne z regulacjami UE.

opublikowano

zaktualizowano

Awatar Yike Jiang