Proste metody alternatywne do Gua Sha

Czy Pan/Pani jest zdezorientowany/a co do wyboru satysfakcjonującego narzędzia do Gua Sha? Co jest lepsze: kamień Gua Sha, płyta drewniana czy płyta z rogu do Gua Sha? A może wypróbować chochlę lub porcelanową miskę, tak jak robili to starożytni Chińczycy? W rzeczywistości nadal można to zrobić gołymi rękami, oczywiście nie w sposób Tui Na, ale w łatwy sposób, w jaki mogą to zrobić dwa palce.

Starożytna chochla używana niegdyś do Gua Sha

(Chochla, która została odkopana z grobowca Ma Wang Dui, była niegdyś używana do masażu Gua Sha)

Sha to uogólniona chińska nazwa ludowa dla szeregu objawów spowodowanych zewnętrznymi czynnikami chorobotwórczymi. Objawy te obejmują: ból głowy, zawroty głowy, niewyraźne widzenie; nudności, uczucie wzdęcia brzucha, uczucie niepełnego wypróżnienia; drętwienie rąk i stóp, zmęczenie całego ciała, uczucie niezdarności i senności.

Zewnętrzne czynniki chorobotwórcze, takie jak wiatr, zimno, wilgoć, ciepło i letnie ciepło, atakują ciało, powodując stagnację Yang Qi. Masując skórę i mięśnie, można pobudzić funkcjonowanie Yang Qi i pomóc wydalić czynniki chorobotwórcze. Masaż Gua Sha może poprawić dyskomfort spowodowany dolegliwościami wywołanymi przez zewnętrzne czynniki chorobotwórcze.

Masaż Gua Sha wymaga użycia narzędzia, ale w rzeczywistości istnieje łatwy sposób na wykonanie go bez użycia narzędzia. Ponieważ metoda ta charakteryzuje się ciągnięciem, nazywana jest Che Sha.

W procesie manipulacji Che Sha terapeuta zgina pięć palców, z palcami wskazującym i środkowym w kształcie szczypiec. Drugie kostki dwóch palców zaciskają skórę i mięsień miejsca, które ma zostać ciągnięte, i ciągną je z siłą. Następnie oba palce szybko zwalniają zaciśnięty miejsce i można usłyszeć dźwięk przesuwania się i tarcia skóry.

Proszę powtarzać ciągnięcie w tym samym miejscu, aż skóra stanie się czerwona lub ciemnoczerwona. Metodę tę można stosować na twarzy, szyi, klatce piersiowej, brzuchu, a także na kończynach górnych. Ponadto istnieje ludowa metoda pierwszej pomocy polegająca na ciągnięciu za język, która działa podobnie.

Istnieje również metoda szczypania kciukiem i palcem wskazującym, zwana metodą Qia Sha. Metoda ta jest najczęściej stosowana w miejscu między dwiema brwiami, w punktach akupunkturowych Tai Yang i w punkcie akupunkturowym Ren Zhong. Jeśli czują się Państwo zmęczeni podczas pracy lub nauki, warto wypróbować tę metodę.

opublikowano

zaktualizowano

Awatar Yike Jiang