Pojęcia Yin i Yang w filozofii i medycynie chińskiej

Yin i Yang są ważnymi pojęciami w teorii tradycyjnej medycyny chińskiej. Teoria Yin i Yang wywodzi się ze starożytnej chińskiej filozofii.

Pojęcia Yin i Yang w starożytnej filozofii chińskiej

W starożytnych Chinach teoria Yin i Yang lub nadprzyrodzona moc duchów i bogów były dwoma sposobami wyjaśniania zjawisk naturalnych.

Wiosną 644 r. p.n.e. pięć aerolitów wylądowało na terytorium stanu Song, który był jednym z krajów feudalnych dynastii Zhou. Sześć ptaków przeleciało tyłem nad stolicą stanu Song. W tym czasie emisariusz wysłany przez króla Zhou odwiedził stan Song. Monarcha stanu Song zapytał królewskiego emisariusza: „Jaki jest omen? Dobry czy zły?” Królewski emisariusz wygłosił przepowiednię, ale prywatnie powiedział innym: „Monarcha nie powinien o to pytać. To zmiany Yin i Yang, a nie przyczyna dobrego lub złego losu. Dobry lub zły los jest powodowany przez ludzi, ale nie mogłem tego powiedzieć przed monarchą”.

Zjawiska naturalne i zmiany Yin i Yang

W naturze, jakie rodzaje rzeczy są klasyfikowane jako Yin, a jakie jako Yang? Krótko mówiąc, rzeczy, które są w dół, zimne, ciemne lub mniej aktywne są klasyfikowane jako Yin, podczas gdy rzeczy, które są w górę, ciepłe, jasne lub aktywne są klasyfikowane jako Yang.

Słońce jest klasyfikowane jako Yang, a księżyc jako Yin. W południe dnia Yang jest najsilniejsze. W środku nocy, Yin jest najsilniejsze. Podczas przesilenia letniego Yang jest najsilniejsze, a podczas przesilenia zimowego Yin jest najsilniejsze.

Woda jest klasyfikowana jako Yin, a ogień jako Yang.

Kobiety są klasyfikowane jako Yin, a mężczyźni jako Yang.

Północna strona góry jest klasyfikowana jako Yin. Południowa strona góry jest klasyfikowana jako Yang.

Południowy brzeg rzeki jest klasyfikowany jako Yin. Północny brzeg rzeki jest sklasyfikowany jako Yang. Jeśli zwrócimy uwagę na staw rybny w słoneczny dzień zimy, zobaczymy ryby zgromadzone na północy stawu. Dlaczego? Mogą cieszyć się ciepłym słońcem.

W światopoglądzie starożytnych Chińczyków świat ludzki jest klasyfikowany jako Yang, a świat podziemny jest klasyfikowany jako Yin.

W starożytnej chińskiej filozofii Qi jest podstawową substancją, która konstytuuje świat. Qi dzieli się na Yin i Yang. Dlatego Yin jest również nazywane Yin-Qi, podczas gdy Yang jest również nazywane Yang-Qi.

Teoria Yin i Yang w tradycyjnej medycynie chińskiej

W przeciwieństwie do szerokich i abstrakcyjnych pojęć filozofii, teoria Yin i Yang stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej jest znacznie bardziej skomplikowana. Skuteczna praktyka stosowania w tradycyjnej medycynie pokazuje żywość starej teorii.

Qi jest podstawową substancją świata w starożytnej chińskiej filozofii. W szerokim znaczeniu, Qi dzieli się na Yin i Yang. Dolne, zimne, ciemne lub mniej aktywne rzeczy są klasyfikowane jako Yin, podczas gdy górne, ciepłe, jasne lub aktywne rzeczy są klasyfikowane jako Yang.

W teorii tradycyjnej medycyny chińskiej o narządach wewnętrznych ciała, pojęcie Qi jest często stosowane w wąskim znaczeniu. Qi jest aktywną substancją, która różni się od Yin, ale jest bliska Yang.

Brak równowagi Yin i Yang

Mówiąc ogólnie, ciało człowieka ma Yin i Yang. Jeśli Yin i Yang są niezrównoważone, osoba czuje się chora.

Teoria Yin i Yang w tradycyjnej medycynie chińskiej

Jeśli Yang jest nadmierne, osoba czuje się gorąca i rozdrażniona. Jego twarz jest zaczerwieniona, a czasami nawet oczy są zaczerwienione. Chce pić zimną wodę. Jego język jest czerwony, a futro na języku jest żółte. Mocz jest żółty, a kał suchy. Jego puls jest szybki.

Jeśli Yin jest nadmierne, osoba odczuwa zimno i lubi przebywać w ciepłym otoczeniu. Kolor jego języka jest jasny, a futro języka jest białe. Jego odchody są wodniste. Jego brzuch jest zimny i bolesny, ale nie chce uciskać punktu bólu. Jego puls jest napięty lub powolny.

W przypadku niedoboru Yang, osoba odczuwa zimno. Jest mniej aktywny i ospały. Jego odchody są nieuformowane. Mocz jest bezbarwny, a jego ilość jest większa niż normalnie. Brzuch może być niewygodny. Po uciśnięciu brzucha lub użyciu gorącego kompresu jego brzuch czuje się lepiej. Jego puls jest obniżony i powolny.

Jeśli występuje niedobór Yin, osoba czuje się gorąca i niespokojna. Jego policzki mogą być zaczerwienione, a w nocy może się pocić. Gardło jest suche, a sierść na języku mniejsza niż normalnie. Puls jest cienki i szybki.

Jak przywrócić równowagę Yin i Yang

Podstawową zasadą leczenia jest wzmocnienie niedoboru i osłabienie nadmiaru.

Zasadniczo materiały lecznicze o zimnym lub chłodnym atrybucie są stosowane w celu zmniejszenia nadmiaru Yang, a materiały lecznicze o gorącym lub ciepłym atrybucie są stosowane w celu zmniejszenia nadmiaru Yin.

Aby wzmocnić niedobór, bardzo ważne jest, aby ustalić, który organ wewnętrzny traci równowagę Yin i Yang. Serce, wątroba, śledziona, płuca i nerki nazywane są w tradycyjnej medycynie chińskiej pięcioma narządami wewnętrznymi. Każdy z narządów wewnętrznych posiada Yin, Yang i Qi. Ponieważ każdy narząd wewnętrzny ma inne funkcje, brak równowagi Yin i Yang ma szczególne cechy. Dlatego też istnieją różne metody wzmacniania niedoboru.

opublikowano

zaktualizowano

Awatar Yike Jiang