Masaż Gua Sha z użyciem miski

Masaż Gua Sha jest popularny w Europie. Europejskie kosmetyczki przekształciły Gua Sha w metodę kosmetologii.

Tradycyjnie Gua Sha stosuje się jako terapię ludową. Przez długi czas była to tylko okazjonalna prosta metoda pierwszej pomocy. Historia specjalistycznych książek o Gua Sha nie przekracza czterystu lat.

Praktykę Gua Sha można prześledzić wstecz do wczesnych czasów Zachodniej Dynastii Han. Zgodnie z odkopaną książką, która została napisana przed 168 r. p.n.e. i nosiła tytuł „Receptury na 52 choroby”, w tamtych czasach w leczeniu drgawek niemowlęcych ludzie używali chochli do skrobania skóry dziecka po modlitwie.

Syndrom „Sha” został po raz pierwszy odnotowany w XIII wieku. W dynastii Ming, która panowała od XIV do XVII wieku, istniały pewne zapisy dotyczące metod Gua Sha. Ogólnie rzecz biorąc, koncepcja „Sha” polega na tym, że czynniki chorobotwórcze pozostają wewnątrz ciała, a ochronna Yang-Qi nie może działać płynnie. Skrobanie skóry jest metodą pobudzania Yang-Qi i wydalania chorobotwórczego-Qi.

Zhang Jingyue, słynny terapeuta tradycyjnej medycyny chińskiej z czasów dynastii Ming, zapisał swoją praktykę Gua Sha w leczeniu ostrego przypadku. Pewnego zimnego dnia jego żona zmokła podczas ulewnego deszczu. Późną nocą poczuła mdłości i cierpiała na bóle kolkowe w klatce piersiowej i brzuchu. Nie mogła mówić ani pić ziołowych wywarów. Zhang Jingyue podniósł gładką porcelanową miskę z wąskim otworem. Przygotował dużo gorącej wody i wlał do niej jedną lub dwie łyżki oleju sezamowego. Włożył usta miski do wody zmieszanej z olejem, aby ogrzać miskę i uczynić ją gładszą. Następnie umieścił usta miski na środku górnej części pleców żony. Trzymał miskę obiema rękami i skrobał plecy żony w dół. Nacisk stopniowo zmieniał się z lekkiego na ciężki. Kiedy miska stała się zimna i sucha, ponownie włożył ją do gorącej wody. Po długim czasie jego żona poczuła, że ból w klatce piersiowej nieco ustąpił i mogła mówić. Przez chwilę z jej brzucha dochodziły głośne dźwięki. Po pozbyciu się dużej ilości płynnych odchodów, jej ból ustąpił i mogła zasnąć.

Zhang Jingyue wyjaśniła, jak działa ta metoda. Plecy łączą się z pięcioma narządami wewnętrznymi. Podczas skrobania pleców od góry do dołu, chorobotwórczy-Qi przesuwa się w dół. W tamtym czasie istniała popularna metoda polegająca na skrobaniu dwóch ramion w celu leczenia bólu „Sha”. Jednakże, w opinii Zhang Jingyue, aby zastosować zewnętrzną terapię w leczeniu ostrego bólu spowodowanego przez chorobotwórczy-Qi wnikającą głęboko w ciało, jedynym sposobem jest leczenie pleców.

Starożytna metoda Gua Sha z miską
Starożytna metoda Gua Sha z miską

opublikowano

zaktualizowano

Awatar Yike Jiang