Korzyści miodu w medycynie chińskiej

Miód jest powszechnie uwielbiany na całym świecie jako produkt spożywczy, a także jako surowiec leczniczy w tradycyjnej medycynie chińskiej. Miód jest jednym z 365 surowców leczniczych w Shen Nong Ben Cao Jing, pierwszej chińskiej monografii surowców leczniczych. Miód ma słodki smak, neutralny naturę i działa na meridiany płuc, śledziony i jelita grubego. Miód może ożywić śledzionę, nawilżyć suchość, złagodzić ból, złagodzić toksyczność niektórych ziół, a także jest stosowany zewnętrznie w celu wspomagania regeneracji skóry i gojenia się ran.

Miód gryczany

Poprawienie niedoboru Qi śledziony i złagodzenie bólu brzucha

Miód jest szczególnie odpowiedni dla osób cierpiących na niedobór Qi śledziony i niedożywienie.

Miód jest często stosowany jako substancja pomocnicza w pigułkach i skoncentrowanych wywarach, które mają działanie wzmacniające, lub jako składnik pomocniczy w przetwarzaniu niektórych surowców leczniczych, które mają działanie wzmacniające. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że miód poprawia smak i zapach ziół i jest lepki, ale także dlatego, że uzupełnia składniki odżywcze i łagodzi właściwości ziół.

W przypadku bólu brzucha, jeśli ból można nieznacznie złagodzić, naciskając na bolesny obszar, a ból jest silny w pustym żołądku, ale nieznacznie ustępuje po jedzeniu, jest to zespół niedoboru śledziony i żołądka. Miód może zarówno ożywić śledzionę, jak i złagodzić ból. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z ziołami, które ożywiają śledzionę, łagodzą kurcze i łagodzą ból, takimi jak Bai Shao i Gan Cao.

Poprawienie suchości płuc i złagodzenie suchego kaszlu

Miód może nawilżyć płuca i złagodzić kaszel, a także wzmocnić Qi płuc.

Długotrwały kaszel wyczerpuje Qi i Yin ciała, powodując duszności i brak siły oraz suchość w gardle z niewielką ilością flegmy. Miód może być stosowany samodzielnie. Można go również łączyć z ziołami wzmacniającymi Qi i Yin, takimi jak Ren Shen (ginseng) i Sheng Di Huang.

Suchość uszkadza płuca, powodując suchy kaszel bez flegmy lub z niewielką ilością lepkiej flegmy. Miód można łączyć z substancjami leczniczymi, które wzmacniają Yin i nawilżają suchość, takimi jak E Jiao, oraz ziołami, które usuwają ciepło z płuc, nawilżają suchość i łagodzą kaszel, takimi jak Sang Ye i Chuan Bei Mu.

Miód jest stosowany do nawilżania płuc i łagodzenia kaszlu, zwłaszcza jako składnik pomocniczy w przetwarzaniu ziół łagodzących kaszel lub jako zaróbka w pigułkach lub skoncentrowanych wywarach, które nawilżają płuca i łagodzą kaszel.

Nawilżenie suchości jelit i poprawienie zaparcia

Miód może nawilżyć jelita i sprawić, że wydalanie stolca będzie płynne, więc jest odpowiedni do poprawy zaparć spowodowanych suchością jelit. Może być stosowany nie tylko samodzielnie, ale także w połączeniu z ziołami takimi jak Sheng Di Huang, Dang Gui i Huo Ma Ren. Wykonywanie czopków miodowych w celu wypróżnienia jest wspomniane w Shang Han Lun, która jest klasyczną książką medycyny chińskiej na temat receptur.

Zmniejszenie toksyczności akonitu

W chińskich ziołach Fu Zi, Chuan Wu i Cao Wu są wytwarzane z korzeni akonitu, które są toksyczne i mogą powodować zatrucia, gdy są niewłaściwie stosowane. Podczas przygotowywania wywarów z tych ziół dodaje się miód, który gotuje się razem przez długi czas, co może zmniejszyć toksyczność tych ziół. W starożytnych Chinach przyjmowanie dużych ilości miodu było środkiem łagodzącym zatrucie akonitem.

Przyspieszenie gojenia się ran i oparzeń

Miód stosowany zewnętrznie wspomaga regenerację skóry i przyspiesza gojenie się ran, a także oparzeń spowodowanych gorącą wodą i ogniem.

Uwagi dotyczące stosowania miodu

W przypadku wilgoci blokującej śledzionę, co prowadzi do uczucia wzdęcia i pełności w nadbrzuszu, lub w przypadku zatrzymania flegmy utworzonej przez wilgoć i ciepło, nie jest odpowiednie stosowanie miodu, ponieważ ma on działanie nawilżające, które może sprzyjać zatrzymywaniu wilgoci w nadbrzuszu. Ponieważ miód sprzyja wypróżnianiu, należy go unikać w przypadku luźnych stolców i biegunki.

Dodatkowa wiedza na temat chińskich surowców leczniczych

Oprócz miodu, propolis jest również stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Propolis

W tradycyjnej medycynie chińskiej propolis ma gorzki i ostry smak oraz zimną naturę, działając na meridiany śledziony i żołądka.

Propolis nie tylko odżywia niedobór, ale uważa się również, że rozpuszcza gęste lipidy we krwi i poprawia zespół, który ma objawy nadmiernego pragnienia, nadmiernego łaknienia i wychudzenia.

Propolis jest najczęściej stosowany jako składnik pigułek i proszku lub przyjmowany po zmieszaniu z wodą i miodem.

Stosowany zewnętrznie propolis może łagodzić toksyny, poprawiać opuchliznę i wspomagać regenerację skóry, dlatego może być stosowany w celu poprawy spierzchniętej skóry i przyspieszenia gojenia się oparzeń.

Kiedy Pan/Pani delektuje się miodem gryczanym, może również chcieć dowiedzieć się o zastosowaniu gryki w tradycyjnej medycynie chińskiej, więc poniższa wiedza jest również warta przeczytania.

Jin Qiao Mai

W Chinach nasiona gryki są mielone na mąkę, z której przygotowuje się potrawy takie jak bułeczki na parze i makaron. W tradycyjnej medycynie chińskiej ziołem z rodzaju gryki jest suszone kłącze Jin Qiao Mai (Fagopyrum dibotrys (D.Don) Hara). Jin Qiao Mai został odnotowany w siódmym wieku naszej ery w Xin Xiu Ben Cao, która była ziołową farmakopeą wydaną przez chiński rząd dynastii Tang.

Jin Qiao Mai jest nieznacznie ostry i ściągający w smaku i jest chłodny z natury. Działa na meridian płuc.

Jin Qiao Mai może usuwać ciepło i łagodzić toksyny, a także usuwać ciepło z płuc i rozpuszczać flegmę. Ponadto może usuwać ropę i zastoje krwi. W związku z tym może być stosowany w celu złagodzenia objawów ropnia płuc, takich jak odkrztuszanie gęstej, cuchnącej flegmy lub odkrztuszanie ropy z krwią. W celu złagodzenia objawów ropnia płuc może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z ziołami takimi jak Yu Xing Cao, Jin Yin Hua i Lu Gen. W celu złagodzenia kaszlu wywołanego ciepłem płuc może być stosowany w połączeniu z ziołami takimi jak Tian Hua Fen i She Gan.

Ponieważ Jin Qiao Mai może łagodzić toksyny, zmniejszać ropnie i opuchliznę, a także korzystnie wpływać na gardło, może być również stosowany w celu poprawy guzków szyi, z ziołami takimi jak surowy He Shou Wu; w celu poprawy wrzodów, karbunkułów, czyraków lub ukąszeń jadowitych węży, z ziołami takimi jak Pu Gong Ying i Zi Hua Di Ding; w celu poprawy bólu i opuchlizny gardła, z ziołami takimi jak She Gan, Shan Dou Gen i Ma Bo.

Jin Qiao Mai ma również działanie ożywiające śledzionę i poprawiające trawienie. Wraz z ziołami takimi jak Fu Ling i Mai Ya, może poprawić wychudzenie spowodowane chronicznym niedożywieniem lub poprawić utratę apetytu z uczuciem wzdęcia brzucha.

BIBLIOGRAFIA:

Chińska materia medica, red. Zhong Gansheng, Wydawnictwo Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Chin, Beijing 2016.

UWAGA:

Niektóre surowce nie są dopuszczone do stosowania w UE. Wiedza zawarta w artykule opiera się na warunkach w Chinach. Rzeczywiste stosowanie surowców w UE jest zgodne z regulacjami UE.

opublikowano

zaktualizowano

Awatar Yike Jiang