Klasyczne książki tradycyjnej medycyny chińskiej

Medycyna chińska to tradycyjna medycyna chińskiego ludu Han. Nazwa Han pochodzi od dynastii Han ze względu na jej wielki wpływ kulturowy. W czasach starożytnych medycyna chińska została wprowadzona na Półwysep Koreański i do Japonii. Obecnie tradycyjna medycyna japońska jest nadal nazywana medycyną Han. Klasyczne książki tradycyjnej medycyny chińskiej są nadal studiowane przez współczesnych ludzi.

Chiny mają historię liczącą kilka tysięcy lat. Wiele starożytnych chińskich książek zostało napisanych pod imieniem postaci z mitów i legend lub zostało napisanych w formie dialogów postaci. Nieznani autorzy uważali, że w ten sposób ich książki są przekonujące.

Od przywódców plemiennych do mędrców medycyny

Współcześni Chińczycy Han nazywają siebie potomkami Yan Di i Huang Di. Yan Di i Huang Di to dwaj wielcy przywódcy w mitach. Shi Ji to historyczna książka napisana w pierwszym wieku przed naszą erą. Mówi ona, że po tym, jak rodzina Shen Nong straciła kontrolę nad plemionami, Huang Di ukarał plemiona, które nie płaciły daniny, a następnie przywódcy plemion przyszli za nim. Yan Di, przywódca innego silnego plemienia, próbował przejąć kontrolę nad plemionami. Doszło więc do wielkiej bitwy między dwiema grupami plemiennymi. Yan Di został pokonany. Po pokonaniu najsilniejszego wroga o imieniu Chi You w bitwie pod Zhuolu, Huang Di zajął miejsce Shen Nonga i został najwyższym przywódcą plemion. Nazwisko rodowe Yan Di było Jiang, a nazwisko rodowe Huang Di było Ji. Te dwa nazwiska wygenerowały dużą liczbę gałęzi w dynastii Zhou. Dlatego w nacjonalistycznej narracji sojusz Huang Di i Yan Di był narodzinami chińskiego narodu.

Legenda o Huang Di opisana w Shi Ji

W pismach ludzi, którzy żyli w czasach dynastii Han, Shen Nong był nie tylko rodziną rządzącą w mitach, ale także mędrcem. Dbał o zwykłych ludzi, więc sam spróbował wielu roślin, aby rozpoznać, które rośliny są użyteczne, a które nie. Raz spotkał się z siedemdziesięcioma rodzajami trujących roślin dziennie.

Również w pismach ludzi, którzy żyli w dynastii Han, Huang Di był nie tylko przywódcą, który był dobry w walce, ale także mędrcem, który poświęcił się medycynie. On i jego ministrowie dyskutowali o tym, jak zachować zdrowie i leczyć choroby.

Huang Di Nei Jing i Shen Nong Ben Cao Jing

Huang Di Nei Jing, którego nazwa dosłownie oznacza klasykę Huang Di, to książka opisująca podstawy tradycyjnej medycyny chińskiej. Shen Nong Ben Cao Jing, którego nazwa dosłownie oznacza ziołowy klasyk Shen Nonga, jest monografią farmaceutyczną.

Te dwie książki nie są najwcześniejszymi zachowanymi książkami o medycynie chińskiej, ponieważ w trzecim grobowcu Ma Wang Dui, który został pochowany w 168 rpne, odkopano kilkanaście książek medycznych. Właściciel grobowca uwielbiał zbierać książki medyczne, ale najwyraźniej książki, które zebrał, pokazują starszą teorię medycyny chińskiej. Dlatego okres, w którym żyli autorzy Huang Di Nei Jing i Shen Nong Ben Cao Jing powinien być późniejszy niż 168 pne.

Huang Di Nei Jing został podzielony na dwie książki przez późniejsze osoby. Te dwie księgi, nazwane Su Wen i Ling Shu, systematycznie wyjaśniają podstawową teorię i zasady leczenia medycyny chińskiej. Te dwie księgi określiły drogę rozwoju medycyny chińskiej.

Su Wen, klasyczna książka medycyny chińskiej

Shen Nong Ben Cao Jing opisuje efekty terapeutyczne 365 materiałów leczniczych. Książka podsumowuje zasady połączonego stosowania materiałów leczniczych. Wraz z rozwojem medycyny, coraz więcej materiałów leczniczych było znajdowanych i wykorzystywanych w praktyce. Ben Cao Gang Mu, który został napisany przez Li Shizhen w XVI wieku, zbiera 1892 materiały lecznicze.

Nan Jing

Książka Shi Ji opisuje historię legendarnego lekarza o imieniu Qin Yueren, który żył we wschodniej dynastii Zhou. Ludzie nazywali go Bian Que, co było nazwą mitologicznego ptaka, który potrafił leczyć choroby. Nan Jing, którego nazwa dosłownie oznacza klasykę problemów, to książka omawiająca osiemdziesiąt jeden problemów medycznych. Została ona napisana pod nazwiskiem Qin Yueren. Książka ta jest w rzeczywistości rozwinięciem teorii medycznej opartej na Huang Di Nei Jing. Tak więc książka ta została napisana później niż Huang Di Nei Jing.

Shang Han Za Bing Lun i klasyczne receptury

Na początku trzeciego wieku naszej ery lekarz o imieniu Zhang Zhongjing napisał książkę medyczną o nazwie Shang Han Za Bing Lun. Nazwa książki dosłownie oznacza monografię chorób wywołanych zimnem i innych chorób. Zhang Zhongjing miał bogate doświadczenie w leczeniu chorób. Jego książka opisuje objawy wielu chorób, omawia ich patologiczny mechanizm i sposoby ich leczenia.

Shang Han Za Bing Lun zawiera kompletne zasady diagnostyki, analizy i leczenia chorób. W znacznym stopniu przyczyniło się to do rozwoju medycyny chińskiej. W związku z tym Zhang Zhongjing został uznany przez późniejszych ludzi za mędrca medycyny.

Shang Han Za Bing Lun został podzielony na części w późniejszych setkach lat. Ludzie zebrali pozostałe teksty i zreorganizowali je w dwie książki. Te dwie księgi znane są jako Shang Han Lun i Jin Gui Yao Lue. Nazwa Shang Han Lun dosłownie oznacza monografię chorób wywołanych przez zimno. Jin Gui Yao Lue, którego nazwa dosłownie oznacza streszczenie przechowywane w złotym pudełku, dotyczy innych chorób.

Shang Han Lun, klasyczna książka medycyny chińskiej

Receptury zawarte w obu książkach nazywane są klasycznymi recepturami. Klasyczne receptury są cenione nie tylko przez chińskich terapeutów, ale także przez japońskich terapeutów. Japończycy zdali sobie sprawę z udanej komercjalizacji klasycznych recept. Kiedy odwiedziłem Japonię, kupiłem produkty klasycznych receptur.

Su Wen, Ling Shu, Nan Jing, Shen Nong Ben Cao Jing, Shang Han Lun i Jin Gui Yao Lue to ważne klasyczne książki tradycyjnej medycyny chińskiej. Książki te tworzą unikalny system medyczny połączony z kompletnymi teoriami i zasadami leczenia. Od odręcznego kopiowania do druku na klockach drewnianych, od Chin do innych krajów, zawartość tych książek jest cenna, nie dlatego, że zostały napisane pod nazwiskami osobistości i mędrców, ale dlatego, że ich metody są skuteczne, aby pomóc ludziom poprawić objawy, złagodzić ból i przywrócić zdrowie.

opublikowano

zaktualizowano

Awatar Yike Jiang