Jak wykonywano igły do akupunktury w czasach starożytnych

W dzisiejszych czasach igły do akupunktury są zawsze wykonane ze stali nierdzewnej, ze względu na zalety tego materiału w zakresie wytrzymałości, odporności, gładkości i ochrony przed rdzą. Produkcja igieł odbywa się maszynowo. Sprzedaż igieł to zawsze sto sztuk w opakowaniu lub tysiąc sztuk w opakowaniu. Igły jednorazowe całkowicie zastąpiły igły wielokrotnego użytku. Na rynku europejskim igły z płaskim uchwytem, zwane igłami typu koreańskiego, są bardziej popularne niż tradycyjne igły chińskie, które mają uchwyt z pętelką.

Czy wiedzą Państwo, w jaki sposób wykonywano igły do akupunktury w starożytnych Chinach? „Zhen Jiu Da Cheng”, specjalistyczna książka o akupunkturze i terapii moksą, która została po raz pierwszy opublikowana w 1601 roku, przedstawia produkcję żelaznych igieł.

Materiał do produkcji żelaznych igieł pochodzi z żelaznego wędzidła, które było już używane przez konia. Zgodnie z teorią pięciu żywiołów, koń jest klasyfikowany jako ogień. Ogień ogranicza metal, więc w opinii starożytnych Chińczyków żelazne wędzidło, które było używane przez konia, straciło toksyczność żelaza.

Materiał jest przetwarzany na długi, cienki drut żelazny. Drut jest spalany na czerwono, a następnie cięty na wiele żelaznych drutów o różnych długościach.

Po pokryciu drutów żelaznych jadem ropuchy, druty żelazne są lekko spalone, ale nie są spalone na czerwono. Następnie druty żelazne są ponownie powlekane jadem ropuchy i są lekko spalone. Jad ropuchy ma działanie znieczulające. Starożytni Chińczycy uważali, że przetwarzanie może zmniejszyć ból pacjenta, gdy igły są używane w terapii akupunkturowej.

Po trzecim pokryciu żelaznych drutów jadem ropuchy i lekkim spaleniu, gorące żelazne druty są wkładane w skórę peklowanego mięsa.

Żelazne druty z mięsem wkłada się do wywaru wodnego według przepisu, aż woda wyschnie. Receptura zawiera zioła, pachnące materiały lecznicze, mineralne materiały lecznicze i zwierzęce materiały lecznicze. Podczas produkcji igieł receptura powinna być przetwarzaniem o najwyższym koszcie. Starożytni Chińczycy uważali, że działanie materiałów leczniczych może przeniknąć do igieł i sprawić, że igły będą bardziej skuteczne w regulowaniu Qi systemu meridianów.

Żelazne druty są wkładane do wody. Po ostygnięciu, żelazne druty są wielokrotnie wkładane do żółtej ziemi przez ponad sto razy, aby stały się gładkie i błyszczące. Proces ten ma również na celu usunięcie toksyczności ognia, która pochodzi z procesu spalania.

Drut miedziany jest owijany wokół drutu żelaznego w celu wykonania miedzianego uchwytu.

Czubek każdego żelaznego drutu jest starannie naostrzony. Czubek jest bardzo mały i okrągły jak igła sosny. Nie jest to ostra krawędź jak ostrze. Dzięki temu można go gładko wbić w punkt akupunkturowy, ale nie powoduje obrażeń.

Ponieważ w czasach starożytnych procedura produkcji była skomplikowana, a koszt używanych materiałów leczniczych był wysoki, igły do akupunktury były produktami na zamówienie. Starożytni terapeuci tradycyjnej medycyny chińskiej dbali o swoje igły, aby były one długotrwałe. Starannie wybierali punkty akupunkturowe, dzięki czemu punkty akupunkturowe stosowane w terapii nie były liczne, ale skuteczne.

Starożytna metoda produkcji igieł do akupunktury
Starożytna metoda produkcji igieł do akupunktury

opublikowano

zaktualizowano

Awatar Yike Jiang