Funkcje wątroby w medycynie chińskiej

Kiedy mówimy o funkcjach wątroby w tradycyjnej medycynie chińskiej, zawsze wspominamy o trzech pojęciach: Qi wątroby, Yang wątroby i Yin wątroby.

Qi narządu wewnętrznego zawsze odgrywa główną rolę w wykonywaniu funkcji narządu. Qi narządu wewnętrznego można rozumieć jako energię. W medycynie chińskiej istnieje powiedzenie: „Dysharmonia Qi i krwi może prowadzić do stu chorób”. Qi serca utrzymuje funkcję serca w pompowaniu krwi, podczas gdy Qi płuc promuje przepływ krwi. Qi śledziony transportuje składniki odżywcze do tworzenia krwi i utrzymuje krew w naczyniach. Główną cechą Qi wątroby jest odblokowanie przepływu Qi i krwi ciała.

Yin wątroby i Yang wątroby stanowią dwie fizyczne natury wątroby. Yin wątroby sprawia, że wątroba jest miękka, spokojna i chłodna, podczas gdy Yang wątroby ogrzewa wątrobę i wspiera ruch w górę Qi wątroby.

Qi wątroby odblokowuje Qi ciała

Qi w wątrobie odblokowuje Qi ciała, sprawiając, że Qi narządów wewnętrznych i meridianów działa płynnie, aby utrzymać normalną aktywność narządów wewnętrznych, meridianów, kończyn i otworów ciała.

Odblokowywanie rozprowadzania płynu ciała

Qi popycha i reguluje rozprowadzanie płynu ciała. W przypadku zastoju Qi wątroby, Qi ciała nie może poruszać się gładko. Powoduje to zastój płynu ciała, co prowadzi do powstawania czynników chorobotwórczych, takie jak flegma i wilgoć. Flegma i wilgoć mogą powodować uczucie przeszkody w gardle, guzki na szyi, piersi lub skórze, obrzęk, a nawet obrzęk brzucha.

Odblokowanie wątroby i regulacja Qi jest powszechną metodą poprawy stagnacji flegmy i wilgoci wewnątrz ciała.

Odblokowywanie ruchu krwi

Krążenie krwi zależy od popychania i regulowania Qi. Dysfunkcja Qi wątroby w odblokowywaniu Qi ciała może wpływać na przepływ krwi.

W przypadku stagnacji Qi w wątrobie, krew nie przepływa płynnie i może ulec stagnacji jako zastój krwi, powodując opóźnienie miesiączki, bolesne miesiączkowanie, brak miesiączki lub guzki.

W przypadku nadmiernego ruchu Qi wątroby w górę, krew podąża za nieprawidłowym ruchem Qi i nie jest powstrzymywana przez naczynia krwionośne, co powoduje wymioty krwią, krwioplucie, wczesną miesiączkę lub krwotok maciczny.

W przypadku niedoboru Qi w wątrobie krew nie przepływa płynnie, co może powodować nieregularne miesiączki.

Powszechną metodą leczenia zastoju krwi w organizmie i krwotoków jest regulacja Qi w wątrobie.

Zastój, nadmiar i niedobór Qi wątroby

W przypadku stagnacji Qi w wątrobie osoba jest przygnębiona, łatwo wzdycha i odczuwa pęczniejący ból w klatce piersiowej, okolicach podżebrowych, piersiach lub podbrzuszu.

W przypadku nadmiaru Qi w wątrobie osoba jest niecierpliwa i rozdrażniona oraz odczuwa pęczniejący ból w głowie. Ma zaczerwienioną twarz i przekrwione oczy. Odczuwa pęczniejący ból w klatce piersiowej, okolicach podżebrowych lub piersiach, a obszar bólu nie jest stały. W ciężkich przypadkach nadaktywności Qi wątroby, krew podąża za Qi wątroby w górę, co prowadzi do wymiotów krwią, krwioplucia, a nawet nagłego omdlenia.

W przypadku niedoboru Qi w wątrobie osoba jest przygnębiona, nieśmiała, ospała i pozbawiona siły. Cierpi na zawroty głowy, a jego okolice podżebrowe odczuwają tępy dyskomfort. Jego puls jest słaby.

Wpływ Yang wątroby na Qi wątroby

Nadmiar Yang wątroby jest zawsze połączony z nadmiernym ruchem Qi wątroby i niedoborem Yin wątroby, co prowadzi do powstawania ognia wątroby.

Z drugiej strony, niedobór Yang wątroby sprawia, że Yin wątroby dominuje w wątrobie. Tymczasem ruch w górę Qi wątroby nie ma wsparcia, co prowadzi do zimnego zastoju Qi w meridianie wątroby.

Główną różnicą między niedoborem Qi w wątrobie a niedoborem Yang w wątrobie jest to, że niedobór Yang powoduje zimno i stagnację, ale niedobór Qi powoduje osłabienie. Jak mówi Ling Shu, niedobór Qi w wątrobie powoduje strach, podczas gdy nadmiar Qi w wątrobie powoduje gniew.

Wątroba przechowuje krew

We współczesnej medycynie wątroba jest największym gruczołem trawiennym i może przechowywać obfite ilości krwi w celu utrzymania prawidłowego krążenia krwi. W tradycyjnej medycynie chińskiej wątroba ma również funkcję przechowywania krwi. Wątroba nazywana jest morzem krwi.

Przechowywanie krwi w wątrobie

Zgodnie z teorią tradycyjnej medycyny chińskiej, aktywność lub brak aktywności człowieka prowadzi do realokacji krwi w organizmie. Kiedy osoba jest spokojna lub śpi, dużo krwi jest przechowywane w wątrobie. Kiedy osoba zaczyna być aktywna fizycznie, wątroba uwalnia krew w celu zaspokojenia potrzeb organizmu.

Krew w wątrobie może odżywiać wątrobę i narządy z nią związane. Oczy, ścięgna, więzadła, paznokcie u rąk i nóg są związane z wątrobą i wszystkie są odżywiane przez krew przechowywaną w wątrobie.

Su Wen, jedna z teoretycznych ksiąg tradycyjnej medycyny chińskiej, mówi: „Wątroba otrzymuje krew, aby oczy mogły widzieć. Stopy otrzymują krew, aby mogły chodzić. Dłoń otrzymuje krew, aby mogła trzymać. Palce otrzymują krew, aby mogły chwytać”.

Krew w wątrobie do aktywności fizycznej

Jeśli krew w wątrobie jest niewystarczająca, osoba może cierpieć na suchość oczu, słaby wzrok, łamliwe paznokcie, skurcze mięśni lub drgawki kończyn.

Krew w wątrobie jest źródłem krwi menstruacyjnej kobiety. Niedobór krwi w wątrobie prowadzi do zmniejszenia wydzieliny miesiączkowej lub braku miesiączki.

Zaburzenia wątroby w medycynie chińskiej i krwotoki

Kierunek poruszania się Qi wątroby jest w górę. W międzyczasie Qi wątroby sprawia, że przepływ Qi ciała jest płynny i niezakłócony. Qi popycha krew do przodu i utrzymuje ją w naczyniach krwionośnych. Dlatego też, gdy wątroba funkcjonuje prawidłowo, Qi organizmu normalnie kontroluje krew.

Nadmiar Qi wątroby i niedobór Qi wątroby to dwa powszechne zaburzenia wątroby. Qi wątroby i Yang wątroby zawsze stają się nadmierne razem. Istnieją dwa rodzaje chorobotwórczego ognia, które nazywane są ogniem zewnętrznym i ogniem wewnętrznym. Nadmiar Yang wątroby lub niedobór Yin wątroby powoduje ogień wątroby, który należy do ognia wewnętrznego.

Nadmierne przemieszczanie się Qi wątroby i Yang wątroby lub rozprzestrzenianie się ognia wątroby może powodować różnego rodzaju krwotoki, takie jak krwotok mózgowy, wymioty krwią, krwawienie z nosa lub krwawienie z macicy.

Wpływ wątroby na trawienie pokarmu

Koordynowanie Qi śledziony i Qi żołądka

W procesie trawienia pokarmu, Qi śledziony porusza się w górę, Qi żołądka porusza się w dół, a Qi wątroby odgrywa rolę koordynującą w promowaniu trawienia pokarmu, wchłaniania składników odżywczych i wydalania odpadów. Jeśli Qi w wątrobie nie funkcjonuje prawidłowo, wpłynie to na funkcjonowanie śledziony i żołądka. Stan ten nazywany jest „drewnem nadmiernie ograniczającym ziemię” w teorii pięciu elementów.

Dysfunkcja Qi w wątrobie wpływa na ruch w górę Qi śledziony. Zespół ten nazywany jest „dysharmonią między wątrobą a śledzioną” lub „Qi wątroby obraża śledzionę”. Ponieważ funkcje transformacji i transportu śledziony są zaburzone, osoba odczuwa pęcznienie brzucha i może cierpieć na biegunkę.

Dysfunkcja Qi w wątrobie wpływa na ruch Qi żołądka w dół. Zespół ten nazywany jest „dysharmonią między wątrobą a żołądkiem” lub „Qi wątroby obraża żołądek”. Nieprawidłowy ruch Qi żołądka w górę prowadzi do utraty apetytu, uczucia pęcznienia żołądka, odbijania, wymiotów i zaparć.

Regulowanie wydzielania i uwalniania żółci

Żółć jest przekształcana z podstawowej Qi w wątrobie, gromadzi się w pęcherzyku żółciowym i jest uwalniana do jelita cienkiego, aby uczestniczyć w trawieniu pokarmu. Wydzielanie i uwalnianie żółci jest regulowane przez odblokowującą funkcję Qi w wątrobie.

Stagnacja Qi w wątrobie może powodować zaburzenia w wydzielaniu i uwalnianiu żółci. Zaburza to normalne ruchy Qi śledziony i Qi żołądka, prowadząc do utraty apetytu i uczucia pęcznienia brzucha. Co więcej, stagnacja Qi w wątrobie może prowadzić do stagnacji żółci, a następnie powodować tworzenie się kamieni żółciowych, powodując ból w prawym podżebrzu lub żółtaczkę.

Jeśli Qi w wątrobie przesuwa się nadmiernie w górę wraz z ogniem wątroby i pęcherzyka żółciowego, może to prowadzić do przepływu żółci w górę. Osoba może odczuwać gorzki smak w ustach, a gorzka woda może wpływać do ust, a nawet powodować wymioty.

Podążanie za naturą wiosny dla zdrowia wątroby

(W teorii pięciu elementów, Qi wiosny i Qi wątroby są klasyfikowane jako drewno. Wiosną wszystko budzi się do życia. Tak więc podążanie za naturą wiosny jest ważnym sposobem na utrzymanie zdrowia wątroby.)

Wpływ wątroby na rozrodczość

W medycynie chińskiej funkcje rozrodcze organizmu są ściśle związane z nerkami. Niezbędna Qi, która jest przechowywana w nerkach, obejmuje oryginalną niezbędną Qi, która jest dziedziczona po rodzicach i niezbędną Qi, która jest pozyskiwana ze składników odżywczych. Niezbędna Qi nerek generuje plemniki i komórki jajowe. Sprawne uwolnienie plemników i komórki jajowej wymaga udziału odblokowującej funkcji Qi wątroby.

Odblokowywanie wypływu spermy

W przypadku stagnacji Qi w wątrobie, wypływ spermy może być utrudniony.

W przypadku nadmiaru Qi wątroby z ogniem wątroby może wystąpić polucja.

Odblokowywanie owulacji i menstruacji

W przypadku stagnacji Qi w wątrobie może wystąpić opóźniona miesiączka lub niski przepływ menstruacyjny. Mentruacja nie jest płynna, a kobieta może cierpieć na bolesne miesiączkowanie.

W przypadku nadmiaru Qi wątroby lub ognia wątroby może wystąpić wczesna miesiączka lub obfity przepływ menstruacyjny. Kobieta może cierpieć na krwotok maciczny.

W medycynie chińskiej regulacja funkcji odblokowującej Qi w wątrobie jest bardzo ważna dla poprawy zaburzeń związanych z menstruacją, wydzieliną pochwową, ciążą i okresem poporodowym.

Wpływ wątroby na wzrok

Wątroba i oczy

Funkcje oczu zależą od odżywiania krwi wątroby i odblokowywania Qi wątroby. W dwóch klasycznych książkach teoretycznych medycyny chińskiej Su Wen mówi, że „wątroba przechowuje krew, aby osoba mogła widzieć”, a Ling Shu mówi, że ” Qi wątroby jest otwarta do oczu. Kiedy wątroba jest w harmonii, oczy mogą prawidłowo rozróżniać kolory”.

Jeśli Yin wątroby i krew wątroby są niewystarczające, oczy będą cierpieć na suchość, niewyraźne widzenie, uczucie wirowania i ból oczodołu.

Jeśli zewnętrzne czynniki chorobotwórcze, wiatr i ciepło, zaatakują meridian wątroby, oczy będą przekrwione, swędzące i bolesne.

Poważny nadmiar Yang wątroby lub poważny niedobór Yang wątroby może powodować niekontrolowany ruch Yang wątroby, prowadząc do wewnętrznego wiatru. Nazywa się to wiatrem wątroby. W takim przypadku osoba może sztywno patrzeć w górę lub na boki. Ponadto osoba może cierpieć na zawroty głowy, skurcze mięśni, drętwienie i drżenie kończyn. W ciężkich przypadkach może cierpieć na opadanie kącika ust i niedowład połowiczy, a nawet nagle zemdleć i stracić przytomność.

Depresja może powodować stagnację Qi wątroby, a długotrwała stagnacja Qi wątroby może przekształcić się w ogień. Co więcej, z powodu stagnacji, Qi wątroby nie może odblokować płynów ciała, więc tworzy się chorobotwórcza flegma. Połączenie tych dwóch czynników chorobotwórczych, ognia i flegmy, może sprawić, że wzrok będzie przyćmiony i niewyraźny. Ze względu na bliskie relacje między wątrobą a oczami, w medycynie chińskiej powszechną metodą leczenia chorób oczu jest leczenie wątroby. Dlatego też Chińczycy uważają, że spożywanie wątroby zwierzęcia jest pomocne w poprawie wzroku danej osoby.

Teoria pięciu kół

Chociaż wątroba odgrywa główną rolę w utrzymaniu funkcji oczu, oczy są w rzeczywistości odżywiane przez niezbędną Qi ze wszystkich narządów wewnętrznych. Ling Shu mówi: ” Niezbędna Qi narządów wewnętrznych jest wlewana do oczu i tworzy esencję oczu. Miejscem, w którym pozostaje esencja, są gałki oczne; esencja z kości to źrenica; esencja ze ścięgien to czarna tęczówka; esencja z krwi to małe naczynia; esencja z Qi to biała twardówka; esencja z mięśni kontroluje gałki oczne”.

Opierając się na słowach Ling Shu, starożytni chińscy lekarze opracowali teorię pięciu kół, która rozpoznaje zaburzenia narządów wewnętrznych na podstawie zmian w różnych częściach oczu. Części oczu nazywane są kołami, ponieważ są okrągłe.

Małe naczynia kąta wewnętrznego i kąta zewnętrznego oka są związane z sercem, zwanym „kołem krwi”; tęczówka jest związana z wątrobą, zwaną „kołem wiatru”; biała twardówka jest związana z płucami, zwanymi „kołem Qi”; źrenica jest związana z nerkami, zwanymi „kołem wody”; powieka górna i powieka dolna są związane ze śledzioną, zwaną „kołem mięśni”. Pojęcia pięciu kół stanowią teoretyczną podstawę diagnostyki i leczenia chorób oczu w medycynie chińskiej.

Relacje między oczami a narządami wewnętrznymi

Łzy pochodzą z wątroby

W medycynie chińskiej powstawanie łez zależy od odżywienia Yin wątroby i odblokowania Qi wątroby. Jeśli Yin wątroby lub krew wątroby są niewystarczające, oczy będą suche i nieprzyjemne. Jeśli zewnętrzne czynniki chorobotwórcze, wiatr z ciepłem lub wilgoć z ciepłem, zaatakują meridian wątroby, wydzieliny oczu wzrosną, a łzy będą wydzielane w obliczu wiatru.

Wpływ wątroby na ruchomość

Su Wen mówi: ” Wszystkie Jin są przymocowane do stawów”. Pojęcie Jin obejmuje tkanki, które są przymocowane do stawów i utrzymują ruch stawów. Dlatego pojęcie Jin oznacza głównie ścięgna, a także więzadła stawowe. W medycynie chińskiej ścięgna są odżywiane przez Qi i krew wątroby, więc Su Wen mówi, że „wątroba generuje Jin”. Gdy Qi i krew wątroby są niewystarczające, ścięgna nie są odżywione, a zdolność ruchu jest osłabiona. To dlatego osoby starsze nie mogą się łatwo poruszać i łatwo się męczą. Su Wen mówi: „Kiedy mężczyzna ma 56 lat, Qi wątroby jest słaba, więc Jin nie może pracować”.

Jest takie powiedzenie: „paznokcie są przedłużeniami Jin”. Podobnie jak ścięgna, paznokcie są również odżywiane przez Qi i krew wątroby. Stan paznokci, w tym kolor i kształt, może wskazywać na stan wątroby. Niedobór krwi w wątrobie może powodować, że paznokcie stają się miękkie i blade lub stają się kruche, a nawet zdeformowane.

Wpływ wątroby na aktywność umysłową

W tradycyjnej medycynie chińskiej wątroba jest narządem wewnętrznym związanym ze świadomością i śnieniem. Jednocześnie jest związana z gniewem.

Pięć rodzajów podstawowych aktywności umysłowych

Czynności umysłowe, od instynktów po emocje, są powiązane z pięcioma narządami wewnętrznymi w tradycyjnej medycynie chińskiej. Su Wen, teoretyczna książka tradycyjnej medycyny chińskiej, dzieli podstawowe czynności umysłowe na pięć rodzajów, w tym Shen, Po, Yi, Hun i Zhi.

Shen oznacza duszę, która pozostaje w sercu. W tradycyjnej medycynie chińskiej serce zarządza wszystkimi narządami i wszystkimi czynnościami umysłowymi.

Po oznacza ducha Yin, który przebywa w płucach. Po jest wrodzonym instynktem zachowania i odczuwania.

Yi oznacza umysł, który znajduje się w śledzionie. Yi to zdolność myślenia i zapamiętywania.

Hun oznacza ducha Yang, który znajduje się w wątrobie. Hun jest związany nie tylko ze świadomością, ale także ze śnieniem.

Zhi oznacza wolę i pamięć, które znajdują się w nerkach.

Narządy wewnętrzne i aktywność umysłowa

Wątroba i śnienie

Hun jest podstawową aktywnością umysłową związaną z wątrobą. Zhang Jingyue, słynny terapeuta z dynastii Ming, wskazał, że sny są generowane przez Hun.

Ling Shu, teoretyczna książka tradycyjnej medycyny chińskiej, mówi: „Wątroba przechowuje krew, a krew przechowuje Hun”. Krew jest fizyczną podstawą aktywności umysłowej. Kiedy krew w wątrobie jest wystarczająca, osoba ma normalną świadomość i dobrze śpi.

Jednakże, gdy krew w wątrobie jest niewystarczająca, osoba ma trudności z zasypianiem. Często śni, może mieć koszmary, rozmawiać przez sen i lunatykować. Może nawet mieć halucynacje.

Ogień wątroby może nękać Hun, prowadząc do niespokojnego snu, wiercenia się, a nawet manii.

Wątroba i gniew

W tradycyjnej medycynie chińskiej wątroba jest związana z gniewem. Nadmiar lub zastój Qi wątroby, nadmiar Yang wątroby lub niedobór Yin wątroby może powodować drażliwość.

Z drugiej strony, jeśli osoba jest wściekła, Qi wątroby może nadmiernie poruszać się w górę. Jeśli osoba czuje się zła i przygnębiona, może to spowodować zastój Qi wątroby, prowadząc do zablokowania Qi ciała. Dlatego też istnieje wyrażenie: „Gniew szkodzi wątrobie”.

opublikowano

zaktualizowano

Awatar Yike Jiang