Funkcje śledziony w medycynie chińskiej

We współczesnej medycynie śledziona jest największym organem odpornościowym i magazynem krwi. Jednak w tradycyjnej medycynie chińskiej śledziona odgrywa ważną rolę w układzie trawiennym, a także jest związana z układem krążenia.

Energia podtrzymująca funkcje śledziony nazywana jest Qi śledziony. Śledziona w medycynie chińskiej jest ważnym narządem, który wspomaga trawienie pokarmu, wchłanianie i dostarczanie substancji odżywczych i wody, kontrolowanie krwi w naczyniach i utrzymywanie prawidłowej pozycji narządów wewnętrznych.

Śledziona a trawienie pokarmu w medycynie chińskiej

Jak tradycyjna medycyna chińska opisuje układ trawienny

Pokarm jest trawiony przez żołądek i dostarczany do jelita cienkiego. Jelito cienkie oddziela substancje klarowne od mętnych. Substancje klarowne to substancje odżywcze i niezbędna woda, które są wchłaniane przez jelito cienkie. Substancje mętne obejmują odpady i nadmiar wody. Odpady są dostarczane do jelita grubego i wydalane w postaci stolca. Woda nadliczbowa przesącza się przez kanał zwany potrójnym-Jiao do pęcherza moczowego i jest wydalana w postaci moczu.

Trawienie i wchłanianie pokarmu są aktywowane i promowane przez Qi śledziony. Śledziona dostarcza substancje odżywcze i wodę do odżywiania innych narządów, głowy i kończyn. W sercu substancje odżywcze i woda tworzą krew. W płucach substancje odżywcze i woda wraz z Qi z powietrza natury tworzą Zong-Qi. Zong-Qi jest ważną częścią Qi ludzkiego ciała i jest energią, która promuje wiele procesów fizjologicznych ludzkiego ciała.

Jak niedobór Qi śledziony wpływa na Qi i krew ciała

Jeśli Qi śledziony jest niewystarczająca, śledziona nie może skutecznie promować trawienia i wchłaniania pokarmu. W międzyczasie substancje odżywcze i woda nie mogą być skutecznie dostarczane.

Substancje odżywcze nie mogą być skutecznie dostarczane, co prowadzi do zmniejszenia tworzenia się Qi i krwi. Woda nie może być skutecznie dostarczana, co prowadzi do powstawania patogennych płynów, takich jak wilgoć i flegma. Dlatego pacjent odczuwa zawroty głowy i zmęczenie. Jego brzuch ma uczucie rozdęcia i ucisku. Jego stolec jest luźny lub cierpi na biegunkę.

Jak śledziona wpływa na mięśnie i kończyny

Substancje odżywcze i woda są dostarczane przez śledzionę do mięśni i kończyn. Gdy Qi śledziony jest wystarczająca, mięśnie są odżywione, więc ręce i nogi są silne. Jeśli jednak Qi śledziony jest niewystarczająca, mięśnie nie są odżywione, co prowadzi do osłabienia rąk i nóg. Poważny niedobór Qi śledziony może powodować wiotkie kończyny, a nawet prowadzić do niezdolności do poruszania się. Ze względu na rolę śledziony w dostarczaniu substancji odżywczych i wody, śledziona jest opisywana jako organ zarządzający mięśniami ciała.

Śledziona w medycynie chińskiej i kończyny

Śledziona jest bardzo ważnym organem w tradycyjnej medycynie chińskiej, dlatego terapeuci zawsze zalecają ludziom dbanie o zdrowie śledziony. Jednak we współczesnej medycynie śledzionę można nawet usunąć chirurgicznie. Proszę więc nie mylić śledziony w tradycyjnej medycynie chińskiej ze śledzioną we współczesnej medycynie.

Śledziona utrzymuje krew i narządy w medycynie chińskiej

Kierunek ruchu Qi śledziony jest w górę. Natomiast kierunek ruchu Qi żołądka jest skierowany w dół. Ruch Qi śledziony w górę i ruch Qi żołądka w dół sprawiają, że układ trawienny działa płynnie. Śledziona w medycynie chińskiej nazywana jest źródłem generowania i transformacji Qi i krwi. Teoria o śledzionie i żołądku, książka napisana w XIII wieku, mówi nawet: „Wszystkie choroby są spowodowane słabością śledziony i żołądka”.

Kontrolowanie krwi w naczyniach krwionośnych

Qi ciała popycha krew do przodu, aby płynęła w naczyniach. Jednocześnie Qi kontroluje krew, zapobiegając pękaniu naczyń krwionośnych. Tworzenie Qi ludzkiego ciała zależy od funkcji Qi śledziony, więc śledziona jest opisywana jako wewnętrzny organ kontrolujący krew w naczyniach.

Ponieważ Qi śledziony porusza się w górę, krwotoki spowodowane niedoborem Qi śledziony zwykle pojawiają się w dolnych częściach ciała, na przykład krew w stolcu lub moczu lub krwawienie z macicy.

Ponieważ śledziona zarządza mięśniami ludzkiego ciała, krwotoki spowodowane niedoborem Qi śledziony mogą być również krwotokiem podskórnym lub krwawieniem z porów potowych.

Krwotoki mogą być spowodowane różnymi czynnikami. W przypadku niedoboru Qi śledziony wydalana krew jest zazwyczaj blada i rzadka, a pacjent jest anorektyczny i ospały, a jego cera jest zwiędła. Brakuje mu siły, łatwo się męczy, a nawet łatwo mdleje.

Utrzymywanie normalnej pozycji narządów wewnętrznych

Przemieszczanie się Qi śledziony w górę wspiera narządy wewnętrzne w utrzymaniu ich normalnej pozycji. Niedobór Qi śledziony może powodować gastroptozę, nefroptozę, histeroptozę lub wypadanie odbytnicy.

Dlatego też, w tradycyjnej medycynie chińskiej, środki lecznicze, które wzmacniają Qi śledziony są często stosowane w celu poprawy przemieszczenia narządów wewnętrznych w dół. Bu Zhong Yi Qi Tang, co dosłownie oznacza wywar wzmacniający śledzionę i żołądek oraz odżywiający Qi, jest często stosowany w leczeniu tego zespołu.

Śledziona a stan ust w medycynie chińskiej

Śledziona w medycynie chińskiej ma ścisły związek ze stanem ust. Ling Shu, jedna z teoretycznych ksiąg tradycyjnej medycyny chińskiej, mówi: „Qi śledziony otwiera się do ust. Kiedy funkcje śledziony są harmonijne, usta prawidłowo rozróżniają różne rodzaje ziaren”.

Śledziona w medycynie chińskiej i usta

Śledziona w medycynie chińskiej i odczucia smakowe

Zgodnie z teorią tradycyjnej medycyny chińskiej, odczucia smakowe są związane ze śledzioną. Gdy Qi śledziony jest wystarczająca, odczucia smakowe są normalne, a apetyt jest dobry. Jeśli Qi śledziony jest niewystarczająca, odczucia smakowe będą nieprawidłowe, a apetyt zostanie utracony.

W jaki sposób zaburzenia śledziony powodują nieprzyjemny smak lub zapach w ustach

Niedobór Qi śledziony może prowadzić do zaburzenia funkcji śledziony w zakresie dostarczania wody do innych narządów i części ciała. Chorobotwórcza wilgoć pochodząca z natury może również zakłócać funkcję dostarczania wody przez śledzionę. Zaburzenie tej funkcji powoduje powstawanie chorobotwórczych płynów, takich jak wilgoć i flegma. Osoba odczuwa lepki i tłusty płyn w ustach.

Zaburzenia śledziony zaburzają również trawienie pokarmu. Zatrzymanie pokarmu w żołądku może generować chorobotwórcze ciepło, prowadząc do nieprzyjemnego zapachu z ust.

Kolor warg wskazuje na stan śledziony

Wargi są również związane ze śledzioną. Kiedy śledziona działa normalnie, Qi i krew ciała są wystarczająco ukształtowane, więc wargi są rumiane. Jeśli funkcje śledziony są osłabione, Qi i krew ciała będą niewystarczające, więc wargi będą blade. Ponieważ usta i wargi są powiązane ze śledzioną, książka „Ling Shu” mówi: „Usta i wargi są organami śledziony”.

Rzadka ślina pochodzi ze śledziony

Zgodnie z teorią tradycyjnej medycyny chińskiej istnieją dwa rodzaje śliny. Rzadka ślina pochodzi ze śledziony, a gęsta ślina z nerek.

Rzadka ślina jest przekształcana z Yin śledziony i dostarczana przez Qi śledziony. Funkcje rzadkiej śliny to nawilżanie jamy ustnej w celu ochrony błony śluzowej jamy ustnej, zwilżanie pokarmu w celu żucia i połykania oraz wspomaganie trawienia.

Gdy Qi śledziony i Yin śledziony są wystarczające, rzadka ślina jest formowana i dostarczana normalnie, i jest dobrze kontrolowana, aby nie wypływała z jamy ustnej.

Zaburzenie śledziony lub niedobór Qi śledziony może powodować patologiczny wzrost ilości rzadkiej śliny i jej wypływanie przez usta.

Niedobór Yin śledziony zmniejszy tworzenie się rzadkiej śliny, prowadząc do suchości w ustach i języka.

Śledziona i lęk

W tradycyjnej medycynie chińskiej martwienie się jest związane ze śledzioną. Kiedy Qi śledziony jest wystarczająca, Qi i krew ciała są wystarczające, martwienie się trwa tylko przez krótki czas, a osoba nie będzie cierpieć z powodu lęku. Jeśli jednak Qi śledziony jest niewystarczająca, osoba nie może powstrzymać się od martwienia się, co prowadzi do lęku.

Śledziona w medycynie chińskiej i lęk

Jeśli osoba nadmiernie martwi się przez cały dzień, jej Qi śledziony i Qi żołądka mogą ulec stagnacji i stracić aktywność. Qi śledziony nie może poruszać się w górę, aby dostarczać klarowną, a Qi żołądka nie może poruszać się w dół, aby dostarczać mętną, co prowadzi do zaburzeń funkcji śledziony i żołądka. Wtedy osoba odczuwa zawroty głowy i traci apetyt. Jego brzuch ma uczucie rozdęcia i ucisku. Dlatego w tradycyjnej medycynie chińskiej mówi się, że „lęk szkodzi śledzionie”.

opublikowano

zaktualizowano

Awatar Yike Jiang