Funkcje serca w medycynie chińskiej

W tradycyjnej medycynie chińskiej serce kontroluje krew i naczynia krwionośne oraz zarządza aktywnością umysłową.

Kontrolowanie krwi i naczyń krwionośnych

Serce kontroluje krew i naczynia krwionośne. Serce pobudza krew do krążenia i przenoszenia substancji odżywczych do każdej części całego ciała. Siłą napędzającą serca jest serce-Qi. Serce może kontrolować rozszerzanie i zwężanie naczyń krwionośnych w celu utrzymania prawidłowego krążenia krwi. Proces przekształcania substancji odżywczych, Qi i płynów ustrojowych w krew wymaga udziału serca.

W tradycyjnej medycynie chińskiej serce jest również związane z tworzeniem potu. Płyn ustrojowy jest źródłem potu. Płyn ustrojowy i krew wzajemnie się odżywiają. Istnieje więc określenie „pot i krew mają to samo źródło”. Jeśli brakuje krwi, będzie brakować płynu ustrojowego, a wtedy tworzenie się potu będzie zmniejszone. Jeśli pocenie się jest nadmierne, płyn ustrojowy zostanie poważnie utracony, a krew w sercu również zostanie znacznie zmniejszona, więc serce będzie kołatać, a osoba będzie odczuwać panikę. I odwrotnie, jeśli osoba jest nadmiernie zdenerwowana lub czuje się przerażona, serce nie będzie normalnie regulować tworzenia i wydalania potu, a wtedy ciało będzie się bardzo pocić.

Różnica między sercem-Qi i sercem-Yang polega na tym, że serce-Qi koncentruje się na napędzaniu i regulowaniu, podczas gdy serce-Yang koncentruje się na ogrzewaniu. W przypadku dużej utraty serca-Qi i serca-Yang, krew nie może być stymulowana przez serce, a wydalanie potu traci kontrolę. Osoba będzie cierpieć na szok z bladą twarzą i będzie wilgotna od zimnego potu.

Zarządzanie aktywnością umysłową

W tradycyjnej medycynie chińskiej aktywność umysłowa i emocje są powiązane z pięcioma narządami wewnętrznymi. Serce nazywane jest monarchą narządów, który zarządza czynnościami narządów wewnętrznych, a także aktywnością umysłową. Dlatego serce jest również nazywane domem ducha.

Serce w medycynie chińskiej odgrywa rolę monarchy

Ponadto krew odżywia aktywność umysłową. Jeśli brakuje krwi, duch nie może być odżywiony, co może powodować zaburzenia snu lub aktywności umysłowej.

Uczucie radości jest związane z sercem. Gdy Qi serca jest wystarczająca, serce działa dobrze, a osoba czuje się zachwycona i optymistyczna. Ale jeśli brakuje Qi serca, osoba będzie miała emocjonalny zastój i poczuje się ospała.

Serce-Yin sprawia, że serce jest spokojne. Jeśli serce-Yin ma niedobór, osoba będzie cierpieć na kołatanie serca, irytację i bezsenność.

Niedobór serca-Yang może powodować przygnębienie lub trans.

Poznanie stanu serca z twarzy i języka

Ponieważ serce kontroluje krew i naczynia krwionośne, stan serca można poznać po wyglądzie twarzy i języka.

Zdrowa osoba ma rumianą cerę, a kolor jej języka jest również rumiany. Pacjent z anemią ma blady wygląd, a kolor jego języka jest również blady i nieco cienki.

Jeśli naczynia krwionośne nie są drożne, dochodzi do zastoju krwi, a wtedy twarz jest ponura, a język może być nieco niebieskawy i fioletowawy z wybroczynami.

W teorii pięciu elementów serce jest klasyfikowane jako ogień. Jeśli ogień serca jest nadmierny, może powodować pobudliwość, drażliwość i bezsenność, twarz będzie bardzo czerwona, a na języku pojawią się nawet małe wrzody.

Jeśli serce nie jest w stanie utrzymać aktywności umysłowej, osoba może cierpieć na sztywny język, niewyraźną mowę, a nawet afazję.

opublikowano

zaktualizowano

Awatar Yike Jiang