Dbanie o Yang wiosną i latem, a dbanie o Yin jesienią i zimą

Dbanie o Yin i Yang jest popularnym tematem w tradycyjnej medycynie chińskiej. „Dbaj o Yang wiosną i latem, a dbaj o Yin jesienią i zimą” pochodzi z książki o nazwie „Su Wen”. Su Wen została napisana ponad dwa tysiące lat temu i jest najważniejszą książką dotyczącą podstawowej teorii tradycyjnej medycyny chińskiej.

Dbanie o Yin i Yang w czterech porach roku

Zgodnie z teorią tradycyjnej medycyny chińskiej, Yang-Qi regeneruje się wiosną i kwitnie latem; Yin-Qi powstrzymuje naturę jesienią i sprawia, że wszystko jest ukryte zimą. Zasadą utrzymania zdrowia jest podążanie za zmianami natury.

Jak jednak dbać o Yang wiosną i latem, a o Yin jesienią i zimą? To jest pytanie.

Wang Bing był słynnym autorem, który napisał adnotacje do Su Wen w dynastii Tang. Na to pytanie odpowiedział: „Wiosną jemy chłodne jedzenie, a latem jemy zimne jedzenie, aby zadbać o Yang. Jesienią jemy ciepłe potrawy, a zimą gorące, aby zadbać o Yin”. Jego opinia przypomina traktowanie dziecka przez rodziców. Podążanie za naturą dziecka nie oznacza pobłażania mu.

Zhang Jingyue, który był lekarzem w czasach dynastii Ming, miał inny pomysł. Yin jest zakorzenione w Yang, a Yang jest zakorzenione w Yin. Tak więc w opinii Zhang Jingyue, wiosną i latem dbanie o Yang jest dla lepszego statusu Yin jesienią i zimą; jesienią i zimą dbanie o Yin jest dla lepszego statusu Yang wiosną i latem.

Kiedy byłem studentem, miałem inny pomysł. Kiedy Yang kwitnie latem, ludzie lubią jeść lody i przebywać w pomieszczeniach z chłodnym powietrzem. Ludzie mogą lubić spać na zewnątrz w letnie noce. Yang ludzkiego ciała może zostać uszkodzone przez chorobotwórcze zimno i chorobotwórczą wilgoć. Dlatego powinniśmy dbać o Yang. Kiedy Yin dominuje w naturze zimą, ludzie lubią jeść gorące potrawy. Ludzie mogą jeść dużo pieczonego mięsa w pobliżu ognia. Yin ludzkiego ciała może zostać uszkodzone przez chorobotwórcze ciepło i chorobotwórczą suchość. Dlatego powinniśmy dbać o Yin.

opublikowano

zaktualizowano

Awatar Yike Jiang