Akupunkty do terapii moksą dla zachowania zdrowia

Terapia moksą jest zewnętrzną terapią medycyny chińskiej. Jest to łatwa do nauczenia i stosowania metoda, która może przywrócić harmonię Qi i krwi oraz regulować meridiany. W Chinach wiele osób codziennie stosuje terapię moksą w domu w celu zachowania zdrowia.

W jaki sposób terapia moksą pomaga zachować zdrowie

W medycynie chińskiej płynny ruch Qi i krwi w meridianach jest bardzo ważny dla utrzymania normalnych funkcji narządów i utrzymania zdrowia organizmu. Qi i krew przepływają, gdy robi się ciepło, ale stagnują, gdy robi się zimno. Terapia moksą jest z natury gorąca i może ogrzać meridiany oraz wspomóc przepływ Qi i krwi.

Liście bylicy chińskiej (Artemisia argyi) mają ostry i gorzki smak oraz ciepły naturę, działając na meridiany wątroby, śledziony i nerek. Po przetworzeniu liści bylicy w włókna moksy, za pomocą ognia, terapia moksą ma działanie stymulujące Yang i wzmacniające życiową Qi ciała.

W ludzkim ciele Yang-Qi utrzymuje pozycję narządów wewnętrznych poprzez ruch w górę i wzmacnia obronę skóry przed zewnętrznymi czynnikami chorobotwórczymi. Terapia moksą wspomaga funkcję Yang-Qi, więc jest to wygodna metoda wzmacniania zdolności ciała do walki z dolegliwościami. Jest to praktyka teorii leczenia ciała przed zachorowaniem.

Stymulacja niektórych akupunktów ma wpływ na ożywienie narządów wewnętrznych. Połączenie ziołowej natury i mocy grzewczej sprawia, że terapia moksą skutecznie działa na meridiany poprzez stymulację akupunktów, a następnie osiąga efekt promowania funkcji narządów wewnętrznych. Dlatego istnieje powiedzenie: „W miejscu, do którego nie może dotrzeć działanie ziół i stymulacja akupunktury, wymagana jest terapia moksą”.

Terapia moksą nie powinna być stosowana na brzuchu i okolicy lędźwiowo-krzyżowej kobiety w ciąży.

Metody terapii moksą dla zachowania zdrowia

W praktyce terapii moksą ludzie używają stożków moksy lub cygar moksy. W dzisiejszych czasach, użycie stożka moksy nie polega na bezpośrednim umieszczeniu go na skórze, ale na kawałku imbiru lub czosnku lub specjalnie przygotowanym cieście ziołowym. W celu zachowania zdrowia, terapia moksą na akupunkt może używać od 3 do 5 stożków moksy lub cygara moksy przez 15 do 20 minut.

Akupunkty dla zachowania zdrowia

Gao Huang (BL43)

Akupunkt znajduje się obok dolnej krawędzi wyrostka kolczystego czwartego kręgu piersiowego, a odległość między punktem a linią środkową pleców wynosi 3 Cun (tutaj 1 Cun jest w przybliżeniu równy szerokości stawu międzypaliczkowego kciuka osoby, która przyjmuje terapię). Terapia moksą tego punktu ma działanie wzmacniające ciało. Terapia moksą Gao Huang nie tylko poprawia kaszel, zadyszkę i nocne poty, ale także poprawia stan spowodowany przewlekłą chorobą konsumpcyjną.

Akupunkt Gao Huang

Ming Men (GV4)

Akupunkt znajduje się w dole poniżej wyrostka kolczystego drugiego kręgu lędźwiowego na linii środkowej pleców. Terapia moksą tego akupunktu wzmacnia Yang nerek, dlatego jest szczególnie odpowiednia dla osób starszych w celu złagodzenia bólu dolnej części pleców i podbrzusza, poprawy ruchomości nóg i poprawy luźnego stolca.

Wzmocnienie Yang nerek jest korzystne dla poprawy jakości życia seksualnego. Terapia moksą akupunktu może również poprawić zaburzenia miesiączkowania. Chociaż słynny starożytny terapeuta o imieniu Zhang Jingyue ostrzegał, że należy unikać terapii moksą akupunktu Ming Men u młodych kobiet w wieku rozrodczym, akupunkt ten jest nadal stosowany w Chinach w celu poprawy niepłodności kobiet.

Akupunkt Ming Men

Zhong Wan (CV12)

Akupunkt ten znajduje się w linii środkowej brzucha i 4 Cun powyżej środka pępka. Jest to ważny punkt dla ożywienia śledziony i żołądka. Terapia moksą tego punktu łagodzi ból żołądka i uczucie wzdęcia brzucha, a także poprawia wymioty i utratę apetytu.

Shen Que (CV8)

Akupunkt ten znajduje się na środku pępka. Jest to punkt, który nadaje się tylko do terapii moksą, ale nie powinien być używany do akupunktury. Terapia moksą tego punktu ma działanie wzmacniające Yang i korzystnie wpływające na Qi, rozgrzewając nerki i ożywiając śledzionę. Terapia moksą punktu Shen Que łagodzi ból w okolicy pępka i uczucie wzdęcia brzucha, a także poprawia biegunkę i obrzęk.

Podczas terapii moksą na ten punkt, stożek moksy umieszczany jest na drobnej soli, która wypełnia pępek.

Akupunkty Zhong Wan, Shen Que, Qi Hai i Guan Yuan

Qi Hai (CV6)

Akupunkt znajduje się 1,5 Cun poniżej środka pępka w linii środkowej brzucha. Terapia moksą tego punktu wzmacnia Qi narządów wewnętrznych i ożywia Yang-Qi ciała. Pomaga w odzyskaniu ciała z wyczerpania i wychudzenia. Terapia moksą akupunktu łagodzi bóle brzucha, poprawia biegunkę i zaburzenia miesiączkowania. Ponadto, terapia moksą Qi Hai poprawia jakość życia seksualnego.

Guan Yuan (CV4)

Akupunkt znajduje się 3 Cun poniżej środka pępka w linii środkowej brzucha. Terapia moksą tego punktu ma podobny skutek jak Qi Hai.

Zu San Li (ST36)

Akupunkt znajduje się 3 Cun poniżej akupunktu Du Bi (ST35, znajdującego się w dole zewnętrznej strony więzadła rzepki). Terapia moksą Zu San Li może ożywić śledzionę i żołądek, wspomóc trawienie i wchłanianie oraz wzmocnić organizm. Terapia moksą Zu San Li nie tylko łagodzi ból żołądka, uczucie wzdęcia brzucha i biegunkę, ale także poprawia wychudzenie spowodowane przewlekłą chorobą konsumpcyjną.

Akupunkt Zu San Li

Yong Quan (KI1)

Akupunkt ten znajduje się na najniższym obszarze na linii środkowej podeszwy stopy, gdy palce są zakrzywione. Terapia moksą tego punktu ożywia nerki, wzmacniając Yang i wpływa korzystnie na serce, uspokajając umysł.

Akupunkt Yong Quan

opublikowano

zaktualizowano

Awatar Yike Jiang